We wtorek w MZ odbyła się konferencja prasowa. Jej tematem były działania prewencyjne w celu utrzymania bezpieczeństwa kwarantanny w Polsce.
– Otrzymaliśmy liczne pytania o bezpieczeństwo publiczne Polaków i warunki odbywania kwarantanny. Pojawiają się nowe zakażenia. Teraz liczba pacjentów objętych kwarantanną nie jest tak duża jak we Włoszech czy Francji, ale chcemy wprowadzić metody ścisłej kontroli osób znajdujących się w kwarantannie. Razem z policją chcemy zapewnić im bezpieczeństwo i niezbędną opiekę w tej trudnej sytuacji – mówił prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Codziennie funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi mają sprawdzać czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbiorą także informacje, czy potrzebna jest im pomoc.
– Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny – dodał minister.
– Apelujemy o ostrożność. Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, bo nie będą wchodzić do domu. Zawsze będą umundurowani – tłumaczy Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. – Będą też wcześniej kontaktowali się telefonicznie, by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia – dodaje Szymczyk.
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreśla, że poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków jest bardzo ważne. – Chcemy je dawać społeczeństwu jak i tym osobom, które znajdują się w kwarantannach domowych – mówi Główny Inspektor Sanitarny. – Wszystkie służby są zdeterminowane i społeczeństwo też jest zdeterminowane, aby zwalczyć wirusa – dodał Pinkas.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
• Częste mycie rąk używając mydła i wody.
• Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Więcej informacji dot. koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia