Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Wielka Brytania

Na koncert tylko z paszportem Covidowym?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 września 2021 10:12

Na koncert tylko z paszportem Covidowym? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W ostatnich dniach w Wielkiej Brytanii toczyła się szeroka dyskusja dotycząca możliwości wprowadzenia obowiązku posiadania certyfikatu szczepienia przy wejściu do zatłoczonych miejsc np. stadiony piłkarskie i koncerty.

Anglicy sceptyczni

Na początku miesiąca minister Nadhim Zahawi powiedział, że paszporty covidowe są niezbędne, aby utrzymać duże obiekty otwarte. Plan, który miał wejść w życie pod koniec września, oznaczałby, że każdy, kto wybiera się do zatłoczonego miejsca, takiego jak klub nocny, musiałby pokazać dowód pełnego szczepienia. Pomysł wywołał szeroką dyskusję i oburzenie w wielu sektorach gospodarki, głównie ze strony branży hotelarskiej.

W konsekwencji rząd Wielkiej Brytanii zrezygnował z planów wprowadzenia takiego obowiązku paszportów szczepionkowych do zatłoczonych miejsc w Anglii.

„Z przyjemnością mogę powiedzieć, że nie będziemy realizować planów dotyczących paszportów szczepionkowych. Można powiedzieć, że większość ludzi instynktownie nie lubi tego pomysłu. Nigdy nie podobała mi się idea mówienia ludziom, że muszą pokazać swoje dokumenty, by zrobić jakąkolwiek codzienną czynność. Póki co rozwiązanie zostaje w rezerwie jako potencjalna możliwość” – powiedział w rozmowie z BBC sekretarz zdrowia Sajid Javid.

Szkocja wprowadza kontrowersyjną ustawę

Inną drogą poszli parlamentarzyści ze Szkocji. Kilka dni temu przegłosowali kontrowersyjną ustawę. Od 1 października osoby chcące udać się na wydarzenia organizowane na dużych obiektach takich jak kluby nocne, festiwale muzyczne i niektóre stadiony piłkarskie, będą musiały pokazać na wejściu swój paszport szczepionkowy.

Ustawa nie podoba się wielu osobom w Szkocji. Stowarzyszenie „Night Time Industries”, które zrzesza właścicieli pubów, klubów nocnych i restauracji, opublikowało w swoim oświadczeniu, że to rozwiązanie stawia sektor na „niebezpiecznej drodze do dewastacji”

Źródła: Politico.eu, Guardian

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.