Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NFZ: Opieka koordynowana w POZ dla pacjentów poniżej 18 roku życia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 lipca 2023 11:17

NFZ: Opieka koordynowana w POZ dla pacjentów poniżej 18 roku życia - Obrazek nagłówka
Zespół do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej rozszerzył rekomendację dla kolejnej grupy pacjentów. Zmiany od 1 lipca 2023 r.

Zgodnie z rekomendacją Zespołu od 1 lipca realizację świadczeń zdrowotnych w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej na populację pacjentów poniżej 18 roku życia objętych opieką przez danego świadczeniodawcę, na podstawie złożonych deklaracji wyboru.

Pomimo, że zakres badań i konsultacji opieki koordynowanej dedykowany jest osobom dorosłym z chorobami przewlekłymi, Zespół uznał, że w uzasadnionych medycznie przypadkach powinny korzystać z niej również dzieci.

Opieka koordynowana w POZ

Opieka koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

NFZ podaje również dane dotyczące realizacji opieki koordynowanej w POZ (stan na 30 czerwca 2023):

Wnioski: 1692

Umowy: 1450 (uwzględnione wnioski)

Populacja objęta opieką koordynowaną: 8,57 mln

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także