Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Lekarz rodzinny apeluje

Nie przychodźcie do poradni, jeśli nie jest to konieczne

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 marca 2020 13:49

Nie przychodźcie do poradni, jeśli nie jest to konieczne
 - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images

W poniedziałek NFZ opublikował komunikat do świadczeniodawców POZ ws. zwalczania COVID-19. Aby zminimalizować ryzyka transmisji infekcji COViD-19 ograniczono osobiste kontakty z pacjentami. Umożliwiono udzielanie świadczeń w postaci teleporad w zakresach lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. O tym jak wygląda obecnie dostęp pacjentów do lekarzy - opowiedział Medexpressowi prezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach Paweł Żuk.

- Wykonujemy tzw. „trajarz telefoniczny” pacjentów. Dzielimy pacjentów na tzw. nagłe przypadki i tych, którzy wymagają kontrolnej wizyty związanej z przedłużaniem leków. Przedłużenie leków wykonujemy za pomocą elektronicznej recepty. Kody są wysyłane w różnej formie, m.in. przez konto pacjenta, sms-em. Są także dyktowane starszym osobom. Wszystkie przychodnie pracują. Chcemy ze względów bezpieczeństwa ograniczyć kontakty międzyludzkie. Chodzi o to, aby pacjenci nie spotykali się ze sobą np. na korytarzu i nie zarażali się - wyjaśnił Paweł Żuk.

Pacjenci, którzy wymagają pilnej interwencji lekarza przychodzą do przychodni. - Są wydzielone specjalne linie dla infekcyjnych pacjentów. Przyjmujemy ich w oddzielnych gabinetach - powiedział Paweł Żuk.

Dzięki cyfrowym rozwiązaniom lekarze mogą utrzymać zdalny kontakt z pacjentem, a także sprawować opiekę nad przewlekle chorymi, którzy wymagają stałego pobierania leków. - Bardzo dobrze, że zostały one wprowadzone w naszym kraju. Bez nich nie udałoby się opanować sytuacji w Polsce - tłumaczył Paweł Zuk.

Prezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach zaznaczył, że społeczeństwo w Polsce jest zdyscyplinowane. - Ludzie rozumieją, że sytuacja jest nadzwyczajna. Dostosowują się do zaleceń lekarzy. Nie przychodzą bez potrzeby do przychodni - powiedział. - W tym momencie współpraca z pacjentami jest kluczowa. Osoby zainfekowane nie powinni same chodzić do aptek. Powinni poprosić kogoś z domowników o wykupienie leków. Należy chronić personel medyczny, farmaceutów przed zakażeniem - dodał.

Obecnie nie wykonuje się szczepień u dzieci. Wszystkie usługi takie jak: rehabilitacja, badania diagnostyczne, które nie są związane z zaostrzeniem chorób przewlekłych lub z diagnostyką, są odwoływane. A wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć ilość międzyludzkich kontaktów

Wszystkie szczegóły ws. teleporad znajdują się na stronie centrum.med.pl

Zobacz także