Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Lekarz rodzinny apeluje

Nie przychodźcie do poradni, jeśli nie jest to konieczne

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 marca 2020 13:49

Nie przychodźcie do poradni, jeśli nie jest to konieczne
 - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images

W poniedziałek NFZ opublikował komunikat do świadczeniodawców POZ ws. zwalczania COVID-19. Aby zminimalizować ryzyka transmisji infekcji COViD-19 ograniczono osobiste kontakty z pacjentami. Umożliwiono udzielanie świadczeń w postaci teleporad w zakresach lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. O tym jak wygląda obecnie dostęp pacjentów do lekarzy - opowiedział Medexpressowi prezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach Paweł Żuk.

- Wykonujemy tzw. „trajarz telefoniczny” pacjentów. Dzielimy pacjentów na tzw. nagłe przypadki i tych, którzy wymagają kontrolnej wizyty związanej z przedłużaniem leków. Przedłużenie leków wykonujemy za pomocą elektronicznej recepty. Kody są wysyłane w różnej formie, m.in. przez konto pacjenta, sms-em. Są także dyktowane starszym osobom. Wszystkie przychodnie pracują. Chcemy ze względów bezpieczeństwa ograniczyć kontakty międzyludzkie. Chodzi o to, aby pacjenci nie spotykali się ze sobą np. na korytarzu i nie zarażali się - wyjaśnił Paweł Żuk.

Pacjenci, którzy wymagają pilnej interwencji lekarza przychodzą do przychodni. - Są wydzielone specjalne linie dla infekcyjnych pacjentów. Przyjmujemy ich w oddzielnych gabinetach - powiedział Paweł Żuk.

Dzięki cyfrowym rozwiązaniom lekarze mogą utrzymać zdalny kontakt z pacjentem, a także sprawować opiekę nad przewlekle chorymi, którzy wymagają stałego pobierania leków. - Bardzo dobrze, że zostały one wprowadzone w naszym kraju. Bez nich nie udałoby się opanować sytuacji w Polsce - tłumaczył Paweł Zuk.

Prezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach zaznaczył, że społeczeństwo w Polsce jest zdyscyplinowane. - Ludzie rozumieją, że sytuacja jest nadzwyczajna. Dostosowują się do zaleceń lekarzy. Nie przychodzą bez potrzeby do przychodni - powiedział. - W tym momencie współpraca z pacjentami jest kluczowa. Osoby zainfekowane nie powinni same chodzić do aptek. Powinni poprosić kogoś z domowników o wykupienie leków. Należy chronić personel medyczny, farmaceutów przed zakażeniem - dodał.

Obecnie nie wykonuje się szczepień u dzieci. Wszystkie usługi takie jak: rehabilitacja, badania diagnostyczne, które nie są związane z zaostrzeniem chorób przewlekłych lub z diagnostyką, są odwoływane. A wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć ilość międzyludzkich kontaktów

Wszystkie szczegóły ws. teleporad znajdują się na stronie centrum.med.pl

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.