Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Obecnie fundusz płac to ponad 80 proc. budżetów szpitali powiatowych

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 29 września 2023 08:39

Obecnie fundusz płac to ponad 80 proc. budżetów szpitali powiatowych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Trudna sytuacja finansowa szpitali w Polsce była głównym tematem konferencji prasowej pt. "System szpitalnictwa w Polsce. Wyzwania i perspektywy" Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) zorganizowanej w ramach X Ogólnopolskiej Konferencji "Ekonomia w ochronie zdrowia".

Przedstawiciele szpitali obawiają się, że nie wszystkie placówki były w stanie sprostać podwyższeniu wynagrodzeń wprowadzonemu w 2022 r. - Sprawą sporną w rozmowach z NFZ jest sfinansowanie podwyżek z poprzedniego roku. W 2023 roku nastąpił kolejny wzrost wynagrodzeń, który NFZ finansuje ze środków przeznaczonych na nadwykonania, bez poprawy rentowności poprzez zmianę wyceny procedur. Nie wiemy czy wszystkie szpitale poradzą sobie z ich (red. podwyżek) realizacją - powiedział Prezes OZPSP Waldemar Malinowski.

Kwestia bezpieczeństwa finansowego szpitali powiatowych, które mimo długów kredują NFZ i w dalszym ciągu udzielają świadczeń, niepokoi prezesa Związku Powiatów Polskich (ZPP) Andrzeja Płonkę. Jego zdaniem problem wynika z zaniżonych wycen świadczeń medycznych, co prowadzi do narastającego zadłużenia. Do niedawna długi szpitali wynosiły 15 – 20 mld zł, a obecnie jest to już ponad 30 mld zł.

- Musimy się martwić jak przeżyć z dnia na dzień. Dla mnie to jest cud, że szpitale powiatowe nadal funkcjonują. Zadłużają się i finansują NFZ - stwierdził A. Płonka.

W opinii uczestników konferencji to właśnie nieprawidłowa wycena świadczeń medycznych jest jedną z głównych bolączek szpitali. Bez jej urealnienia, szpitale staną w obliczu jeszcze większych problemów finansowych. Szczególnie problematyczne są wyceny świadczeń internistycznych, porodów i innych procedur medycznych.

- Bez zmian w wycenie świadczeń sobie nie poradzimy. Poza tym, gdy procedury są źle wycenione, to młody lekarz wybiera inną specjalizację lub inny kraj - powiedział wiceprezes OZPSP K. Żochowski.

Mariusz Trojanowski, członek Zarządu OZPSPzwrócił również uwagę na brak konsultacji i dialogu między decydentami a dyrektorami szpitali oraz właścicielami placówek.

Natomiast Józef Swaczyna ze Związku Powiatów Polskich zaznaczył, że obecnie fundusz płac wynosi ponad 80 proc. budżetów placówek, gdzie w przeszłości było to ok. 45 proc. Podkreślił również, że partie polityczne nie wykazują konkretnej strategii w zakresie ochrony zdrowia, a głos przedstawicieli placówek szpitalnych nie jest uwzględniany w tej kwestii.

Ponadto, w procesie podejmowania decyzji legislacyjnych nie są także brane pod uwagę propozycje rozwiązań partnerów. - Brakuje stabilizacji, jeżeli chodzi o akty prawne dotyczące funkcjonowania jednostek w ochronie zdrowia – powiedział wiceprezes OZPSP Tomasz Paczkowski.

Przedstawiciele szpitali powiatowych wyrazili głębokie zaniepokojenie obecnym stanem systemu szpitalnictwa w Polsce i zaapelowali o pilne podjęcie działań, które pozwolą na poprawę sytuacji finansowej oraz jakości opieki zdrowotnej w Polsce.

Źródło: mat. prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.