Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Objawy gruźlicy są podobne do objawów COVID-19!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lipca 2020 11:11

Objawy gruźlicy są podobne do objawów COVID-19! - Obrazek nagłówka
Zapadalność na gruźlicę w Polsce stopniowo i dość systematycznie zmniejsza się z roku na rok. W 2019 roku zarejestrowano 5321 zachorowań na gruźlicę, co oznacza 166 przypadków gruźlicy mniej niż w roku poprzednim.

Zapadalność na gruźlicę wszystkich postaci wynosiła 13,9 zachorowań na 100 000 ludności; w roku 2018- 14,3.
W Polsce działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem chorób zakaźnych, w tym gruźlicy, są uregulowane prawnie. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r., określająca zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakłada na lekarzy i felczerów obowiązek zgłaszania zachorowań na gruźlicę. Przypadki zgłaszane są państwowym inspektorom sanitarnym, a finalnie formularze zgłoszeń trafiają do Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, gdzie od 1957 roku prowadzony jest Krajowy Rejestr Zachorowań na Gruźlicę. Rejestr stanowi bazę danych, umożliwiającą analizy sytuacji epidemiologicznej gruźlicy w Polsce i zachodzących zmian.


W pierwszych miesiącach 2020 roku nastąpił znaczny, nieporównywalnie większy niż w latach poprzednich, spadek liczby zgłaszanych zachorowań na gruźlicę w kraju. Jest to zmiana niepokojąca, najpewniej konsekwencja utrudnionego w czasie pandemii koronawirusa dostępu pacjentów do lekarzy. We wszystkich krajach, także w Polsce, gruźlica dotyka głównie osoby z mniej uprzywilejowanych segmentów społeczeństwa, które w pandemii są bardziej bezradne. Co więcej, objawy gruźlicy są podobne do objawów COVID-19. Może się zdarzyć, że wykluczenie COVID-19 zmniejsza czujność lekarzy i samych chorych, którzy już nie biorą pod uwagę innych przyczyn dolegliwości. Nieleczona gruźlica postępuje i może być przyczyną zgonu, a chory stanowi przez długi czas źródło zakażenia dla osób z otoczenia.


Główną metodą wykrywania gruźlicy w społeczności jest wykrywanie bierne. Takie postępowanie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wykrywanie bierne polega na poszukiwaniu choroby u osób, które same zgłosiły się do placówki medycznej z powodu objawów. W grupach ryzyka, głównie u osób z kontaktu z chorymi na prątkującą gruźlicę płuc i u osób z medycznymi czynnikami ryzyka zachorowania na gruźlicę, wykrywa się gruźlicę aktywnie, wykonując badania przesiewowe. Aktywne wykrywanie przypadków występuje także w sytuacji, gdy pracownik ochrony zdrowia sam zwraca uwagę na objawy, które mogą zależeć od gruźlicy.
Najczęstszym objawem gruźlicy jest kaszel suchy lub z wykrztuszaniem plwociny; krwioplucia są rzadsze. Kaszel występują w wielu chorobach układu oddechowego, w tym w ostrych zakażeniach, niemniej jeśli trwa bez poprawy ponad 2-3 tygodnie wskazuje na gruźlicę. Objawom ze strony układu oddechowego może towarzyszyć gorączka, nocne poty i chudnięcie. Zdarza się, że osoba chora na gruźlicę nie ma wyraźnych objawów, szczególnie jeśli jest w stanie immunosupresji. Ważne, by prowadząc wywiad lekarski nawiązywać do gruźlicy.


U osób z podejrzeniem gruźlicy wykonuje się RTG klatki piersiowej. Uwidocznienie zmian w płucach jest wskazaniem do badań mikrobiologicznych umożliwiających wykrycie prątków gruźlicy. Ważne są szybkie testy molekularne (Xpert MTB/RIF lub nowszy Xpert MTB/RIF Ultra), dostępne w laboratoriach prątka. Dodatni wynik badania bakterioskopowego plwociny i potwierdzenie testem Xpert MTB/RIF, że uwidocznione prątki to prątki gruźlicy, oznacza konieczność niezwłocznego leczenia. Xpert MTB/RIF wykrywa materiał genetyczny Mycobacterium tuberculosis complex i ewentualną oporność prątków na ryfampicynę.


W większości przypadków wykrycie gruźlicy nie jest zadaniem trudnym. Najważniejsze, by o gruźlicy nie zapominać, gdy chorzy powrócą do placówek medycznych.

dr hab. n. med. Maria Korzeniewska-Koseła

Źródło: Zakład Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Tematy

gruźlica / COVID-19

Podobne artykuły

iStock-1137042463 (002)
Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Gruźlica jest najbardziej śmiertelną chorobą infekcyjną na świecie

22 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także