Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
COVID-19

Od dziś trzecia dawka szczepionki dla wszystkich osób dorosłych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 listopada 2021 10:19

Od dziś trzecia dawka szczepionki dla wszystkich osób dorosłych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
​Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od 2 listopada wszystkie osoby dorosłe mogą otrzymać dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19.

Dawka przypominająca dla wszystkich osób dorosłych

Zgodnie z zaleceniami Rady Medycznej oraz Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, od 2 listopada 2021 r. rozpoczną się szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia i otrzymały wcześniej dwa zastrzyki (lub jeden w przypadku preparatu Johnson&Johnson). Zgodnie z zaleceniami, dawkę przypominającą stosuje się z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy od ostatniego zastrzyku.

Zastrzyk przypominający jest przeprowadzany za pomocą ½ dawki preparatu, co jak wykazują badania, wystarcza do osiągnięcia wysokiego poziomu przeciwciał u pacjentów. Zalecane jest również stosowanie szczepionki tej samej firmy, która była używana u pacjenta w pierwszym cyklu szczepienia.

Do tej pory dawki przypominające otrzymywały osoby powyżej 50. roku życia, pracownicy służby zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentami, a także pacjenci z obniżoną odpornością.

Rejestracja przez Internet

By otrzymać trzecią dawkę szczepionki, pacjenci mogą skorzystać z tych samych systemów, co w przypadku pierwszych szczepień. Dostępna jest internetowa platforma, na której należy wypełnić e-kartę szczepienia. Opcjonalnie kartę może wypełnić lekarz w punkcie szczepień.

- Tak, jak działało to do tej pory, bo ten system jest bardzo dobrze przez Polaków oceniany. Zapraszam do punktów szczepień. Szczepienie to najskuteczniejsza broń w walce z pandemią. Dla nikogo szczepionki nie zabraknie – powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski, w rozmowie z Radio Zet.

Źródło: MZ, Radio Zet

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.