Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

OPZZ obawia się, że zmiany w refundacji wyrobów medycznych przełożą się na gorszą dostępność dla pacjentów

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 3 sierpnia 2016 08:52

OPZZ obawia się, że zmiany w refundacji wyrobów medycznych przełożą się na gorszą dostępność dla pacjentów - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
OPZZ przedstawiło opinię w sprawie zmian w refundacji wyrobów medycznych.

W ocenie OPZZ, pomimo zasadności założeń porządkujących zasady refundacji wyrobów medycznych i zmian w systemie ich finansowania ze środków publicznych – wzbudzają one wciąż wiele wątpliwości i wymagają poważnej korekty.

OPZZ uważa, że projekt wymaga jeszcze zasadniczych modyfikacji i dyskusji z zainteresowanymi stronami społecznymi.

Dla pacjentów kluczowa jest dostępność do świadczeń gwarantowanych. Tymczasem nowelizacja wskazuje, że dostępność do wyrobów medycznych, będzie dokonywana na podstawie analiz prezesa AOTMiT zawartych w opinii o zasadności objęcia refundacją danej grupy wyrobów medycznych - co sugeruje wprost, że dostępność może być w praktyce zarówno pozytywna lub negatywna.

Powstają także obawy, że nowe rozwiązania nakładające na podmioty prowadzące obrót wyborami medycznymi, w tym sklepy medyczne różnego rodzaju obciążenia administracyjne i finansowe (m.in. koszty związane z wnioskami o refundację, konieczność dodatkowej oceny wyrobu, nowy system marż maksymalnych), mogą przełożyć się bezpośrednio na zmniejszenie dostępności wyrobów medycznych dla pacjentów, choćby ze względu na wzrost cen wyrobów, spowodowany koniecznością pokrycia dodatkowych obciążeń.

OPZZ uważa również, że brakuje przepisów przejściowych jak i wprowadzających dla nowych rozwiązań. Projekt wskazuje, że wyroby medyczne, które będą finansowane jako świadczenia gwarantowane, po wejściu w życie w dalszym ciągu finansowane na dotychczasowych zasadach do dnia wydania ostatecznej decyzji refundacyjnej i objęcia danego wyrobu finansowaniem przez NFZ na podstawie umowy o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej. Wyjaśnienie tych niejasności jest ważne zarówno dla świadczeniodawców wyrobów medycznych jak i pacjentów.

Zdaniem OPZZ brakuje również rzetelnej kalkulacji ekonomicznej oraz diagnozy rynku, będącego uzasadnieniem wprowadzania zmian.

Źródło: OPZZ

Podobne artykuły

Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
17 maja 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
8 maja 2024
iStock-1246922598
30 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)