Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Osiem zasad stosowania testów na obecność przeciwciał SARS-CoV-2

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 21 sierpnia 2020 11:38

Osiem zasad stosowania testów na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych opublikowało nowe wytyczne dotyczące stosowania testów serologicznych w kierunku SARS-CoV-2.

Eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (Infectious Diseases Society of America – IDSA) dokonali przeglądu ponad 9400 publikacji naukowych dotyczących przeciwciał wytwarzanych przez organizm osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Na podstawie 47 badań o największej wartości EBM opracowali następnie wytyczne stosowania testów serologicznych w diagnostyce COVID-19 oraz w badaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w populacjach.

Najważniejsze zalecenia streścić można w 8 punktach:

  1. Nie należy wykonywać badań serologicznych w celu rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2 w ciągu pierwszych 14 dni od wystąpienia objawów. (Zalecenie warunkowe, bardzo niska pewność dowodów.)
  2. Jeśli zakażenie SARS-CoV-2 wymaga dodatkowego potwierdzenia laboratoryjnego (do celów klinicznych lub epidemiologicznych), testy na obecność immunoglobuliny G (lub przeciwciał SARS-CoV-2 ogólnie) należy wykonać od 3 do 4 tygodni po wystąpieniu objawów. Pozwala to wykryć przebyte zakażenie SARS-CoV-2. (Zalecenie warunkowe, bardzo niska pewność dowodów.)
  3. Panel ekspercki IDSA nie wydaje ani pozytywnej, ani negatywnej rekomendacji dotyczącej wykonywania testu na obecność przeciwciał klasy IgM w celu wykrycia przebytego zakażenia SARS-CoV-2. (Zalecenie warunkowe, bardzo niska pewność dowodów.)
  4. Nie należy stosować testów na obecność przeciwciał klasy IgA w celu wykrycia przebytego zakażenia SARS-CoV-2. (Zalecenie warunkowe, bardzo niska pewność dowodów.)
  5. Nie należy stosować testów wykrywających łącznie przeciwciała w klasie IgG i IgM w celu potwierdzenia przebytego zakażenia SARS-CoV-2. (Zalecenie warunkowe, bardzo niska pewność dowodów.)
  6. W celu potwierdzenia infekcji SARS-CoV-2 u pacjentów z klinicznym objawami COVID-19, u których testy molekularne (NAAT – nucleic acid amplification tests) kilkukrotnie dały wynik ujemny, należy zastosować test na przeciwciała klasy IgG. (Zalecenie słabe, bardzo niska pewność dowodów.)
  7. U pacjentów pediatrycznych z wieloukładowym zespołem zapalnym (PIMS) należy wykonać zarówno testy molekularne, jak i testy w kierunku przeciwciał IgG, w celu potwierdzenia czynnego lub przebytego zakażenia COVID-19. (Zalecenie silne, bardzo niska pewność dowodów.)
  8. Panel ekspercki IDSA nie wydaje ani pozytywnej, ani negatywnej rekomendacji dotyczącej sposobu pobierania krwi (żylna vs. kapilarna) na potrzeby badania w kierunku obecności przeciwciał SARS-CoV-2.

Autorzy wytycznych podkreślają, że obecnie dostępne dane nie pozwalają na określenie, jaki poziom przeciwciał i przez jak dług czas zapewnia ochronę przeciwko (ponownemu) zakażeniu. Doliczając do tego jeszcze margines wyników fałszywie dodatnich, należy pamiętać, że dodatniego wyniku testu serologicznego nie wolno utożsamiać z odpornością na zachorowanie.

Eksperci zwrócili też uwagę na pewną nietypowość w odpowiedzi organizmu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – przeciwciała klasy IgM pojawiają jednocześnie z IgG, a nie – jak w przypadku większości innych zakażeń – wcześniej. Nie nadają się więc do potwierdzenia wczesnej fazy zakażenia SARS-CoV-2. Do tego celu nie nadają się również przeciwciała klasy IgA, jednak z innego powodu – niskiej specyficzności dostępnych testów.

Źródło: Haelio za https://www.idsociety.org/practice-guideline/covid-19-guideline-serology/

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.