Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

OZZL krytycznie o wyborach samorządowych

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 26 listopada 2014 08:11

OZZL krytycznie o wyborach samorządowych - Obrazek nagłówka
Zdecydowana większość szpitali w Polsce oraz wiele poradni stanowi własność samorządów i nie jest obojętne czy władzę w samorządzie obejmą faktycznie te osoby, które zostały wybrane przez obywateli – alarmuje OZZL.

ozzl_logo

Zdecydowana większość szpitali w Polsce oraz wiele poradni stanowi własność samorządów i nie jest obojętne czy władzę w samorządzie obejmą faktycznie te osoby, które zostały wybrane przez obywateli – alarmuje OZZL.

OZZL wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu licznych nieprawidłowości, jakie miały miejsce w czasie obecnych wyborów samorządowych. W ocenie OZZL podważają one istotnie zaufanie obywateli do państwa i prawa oraz procedur demokratycznych.

Niezrozumiałe jest lekceważenie tych zagrożeń przez niektórych polityków, zwłaszcza przez przedstawicieli koalicji rządzącej oraz Prezydenta RP. OZZL jako organizacja pozarządowa, dobrowolna, niezależna i samorządna może funkcjonować w Polsce od ponad 20 lat tylko dzięki temu, że Polska stała się państwem demokratycznym. Dlatego wszelkie działania, które podważają zasady demokratycznego państwa prawnego traktujemy jako zagrożenie także dla naszego istnienia.

 - Jesteśmy zatroskani o prawidłowość wyborów samorządowych również dlatego, że zdecydowana większość szpitali w Polsce oraz wiele poradni stanowi własność samorządów: gminnych, powiatowych lub wojewódzkich i nie jest obojętne czy władzę w samorządzie obejmą faktycznie te osoby, które zostały wybrane przez obywateli – czytamy w komunikacie.

OZZL wzywa rządzących, aby wypracowali wspólnie z opozycją sposób wyjścia z obecnego kryzysu i podjęli działania, które zapobiegną podobnym patologiom w przyszłości.

W ocenie OZZL konieczne są zmiany nie tylko techniki głosowania i liczenia głosów, ale – przede wszystkim - zmiana ordynacji wyborczej. OZZL od lat popiera wprowadzenie ordynacji wyborczej (do samorządu i Sejmu) większościowej, opartej o jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW). Ordynacja taka jest prosta, zrozumiała i przejrzysta. Lepiej niż tzw. ordynacja proporcjonalna, partyjna, oparta o okręgi wielomandatowe odzwierciedla rzeczywiste wybory obywateli. Jest rzeczą znamienną, że podczas obecnych wyborów samorządowych liczba głosów nieważnych w wyborach opartych na JOW (np. do rad gmin) była znacząco mniejsza niż w wyborach przeprowadzanych w wielomandatowych okręgach (do sejmików wojewódzkich i powiatów).

W ocenie OZZL konieczne jest przeprowadzenie referendum wśród Polaków w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na ordynację większościową, opartą o JOW. Naród ma prawo wypowiedzieć się w tej sprawie.

Źródło: OZZL

Czytaj także: Porozumienie Zielonogórskie zarzuca NFZ celowe wprowadzenie chaosu

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.