Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Placówki lecznicze wystawiające e-skierowania otrzymają premię finansową

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 lipca 2020 08:48

Placówki lecznicze wystawiające e-skierowania otrzymają premię finansową - Obrazek nagłówka

W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej. W całym kraju wystawiono już ponad 280 tys. e-skierowań, które otrzymało blisko 210 tys. pacjentów. Od 1 lipca br. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dodatkowe finansowanie dla lekarzy rodzinnych, którzy będą wystawiać e-skierowania oraz lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którzy będą przyjmować i wystawiać niezbędne w procesie leczenia e-skierowania.

Aby zachęcić podmioty lecznicze do przyłączania się do systemu e-zdrowie (P1) Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) będzie premiował finansowo te placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), które odejdą od skierowań wystawianych w postaci papierowej na rzecz e-skierowań ― taką możliwość wprowadzają podpisane 1 lipca 2020 r. nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ w sprawie warunków i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zmiany wprowadzone zarządzeniami NFZ mają na celu zachęcić lekarzy POZ i AOS do wystawiania e-skierowań do poradni w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, na leczenie szpitalne lub ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne. Dodatkowo w placówkach POZ premiowane jest zapewnienie rejestracji e-skierowania (tj. przyjęcie do realizacji przez podmiot leczniczy realizujący świadczenia wskazane w skierowaniu) w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia w POZ.

– Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia aktywnie wspiera świadczeniodawców w procesie transformacji cyfrowej, poprzez dofinansowania i szkolenia. W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania e-skierowaniem. Chcemy ten trend umacniać – dlatego wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia przygotowaliśmy wsparcie finansowe dla podmiotów leczniczych i lekarzy wystawiających i realizujących e-skierowania. Ufam, że przełoży się to na znaczący wzrost tempa wdrożenia i stopień wykorzystania tej usługi ­­– podkreśla Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Dyrektor Kister wskazuje, że jest to sygnał dla środowiska, że nie warto czekać na ustawowy obowiązek tylko już dziś, śmiało decydować się na kolejny krok, na drodze do cyfryzacji swoich praktyk lub placówek medycznych.

Jakie środki może otrzymać placówka POZ, a jakie AOS?

Świadczeniodawca POZ, który w lipcu 2020 roku ma zadeklarowanych 5 tys. pacjentów i będzie wystawiał e-skierowania na poziomie powyżej 90 proc. może liczyć miesięcznie na dodatkowe środki w kwocie od 3,5 do 4,4 tys. zł (jeśli posiada również certyfikat akredytacyjny).

Natomiast świadczeniodawca AOS, który udziela świadczeń w 15 poradniach specjalistycznych i w lipcu 2020 r. udzielił świadczeń na kwotę ok. 835 tys. zł. może otrzymać miesięcznie dodatkowo nawet do 30 tys. zł. Warunkiem jest rejestrowanie pacjentów z e-skierowaniem (współczynnik na poziomie 20 proc.) oraz wystawianie e-skierowań podczas 30 proc. porad.

Od dn. 8 stycznia 2021 roku wystawianie skierowań w postaci elektronicznej będzie obowiązkowe dla znacznej części usług medycznych w Polsce. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. Tylko w czerwcu br. lekarze wystawili ponad 2 razy więcej e-skierowań niż miesiąc wcześniej (64 tys. w czerwcu, 24 tys. w maju). Dziennie wystawianych jest już przeszło 10 tys. e-skierowań.

– Oprócz wspomnianych zachęt finansowych przygotowaliśmy również cykl szkoleń online w ramach Akademii CSIOZ oraz zapewniamy pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych, w tym filmy instruktażowe i poradniki. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu ułatwić zarówno placówkom jak i profesjonalistom medycznym proces wdrożenia e-skierowania. Docelowo zyskają i medycy, i pacjenci, dla których e-skierowanie oznacza koniec z bieganiem do przychodni specjalistycznej w celu umówienia wizyty – dodaje dyrektor Agnieszka Kister.

Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się na świadczenie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL. W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym. Jedynie jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu e-zdrowie (P1) musimy jej dostarczyć wydruk informacyjny e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił.

E-skierowanie w regionach

E-skierowanie ułatwia codzienną pracę lekarza, który je wystawia oraz placówki, która będzie je realizować. W momencie, gdy pacjent przekaże dane dostępowe do e-skierowania w postaci 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL, zostaną pobrane automatycznie do systemu rejestracji wszystkie niezbędne do zapisu informacje. Zarówno te o wskazanych świadczeniach, ale również dotyczące danych pacjenta. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego przepisywania danych do systemu, co skraca proces rejestracji i zapobiega potencjalnym błędom.

E-skierowania wystawiane są już w ponad 4 tys. placówek w całej Polsce, ich lista jest dostępna pod adresem www.pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie(Otworzy się w nowej karcie). Najwięcej e-skierowań wystawianych jest w woj. śląskim (32 tys.), dolnośląskim (28 tys.), mazowieckim (18 tys.) i małopolskim (15 tys.). Największą dynamikę wzrostu zaobserwowano w woj. kujawsko-pomorskim. W czerwcu br. wystawiono tam 6 razy więcej e-skierowań w porównaniu z majem 2020.

Profil e-lekarza

Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej e-skierowań wystawiają lekarze w grupie wiekowej 51-60 lat, jest to proc. wszystkich lekarzy wystawiających e-skierowania. W czerwcu 2020 roku swoje pierwsze e-skierowanie wystawiło blisko 2 tys. lekarzy. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz chorób układu kostno-mięśniowego.

Jak działa e-skierowanie?

Lekarz wystawia e-skierowanie w swoim systemie informatycznym, może również skorzystać z darmowej aplikacji gabinet.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie)

Informację o wystawionym e-skierowaniu otrzymasz:
na wskazany numer telefonu, SMS-em z 4-cyfrowym kodem albo
na e-mail z załączonym w PDF e-skierowaniem
Natomiast jeśli nie korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta (dostępnego w serwisie pacjent.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie)) otrzymasz od lekarza wydruk informacyjny.

Zapisz się na świadczenie medyczne na podstawie e-skierowania:

przez telefon — podaj 4-cyfrowy kod i swój numer PESEL (już nie musisz dostarczać skierowania osobiście);

osobiście — przekaż 4-cyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL lub przedstaw wydruk informacyjny albo informację o e-skierowaniu na ekranie swojego telefonu. Placówce wyposażonej w czytnik wystarczy kod kreskowy, aby pobrać e-skierowanie.

Jak wygląda e-skierowanie?

Do 8 stycznia 2021 r. trwa okres przejściowy, gdzie funkcjonują zarówno skierowania w postaci tradycyjnej (papierowej), jak i w postaci elektronicznej. Jest także możliwość wystawienia pacjentowi elektronicznego skierowania i wydania mu go w postaci wydruku informacyjnego. Taki wydruk, podpisany przez lekarza wystawiającego skierowanie, może być zrealizowany jako e-skierowanie (w placówkach, które już obsługują e-skierowania) lub jako zwykłe skierowanie na dotychczasowych zasadach dotyczących skierowań w postaci papierowej (w placówkach, które jeszcze nie obsługują e-skierowań).

Źródło: CeZ

Tematy

CSIOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także