Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Już 3,5 mln Polaków aktywowało swoje Internetowe Konto Pacjenta!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 listopada 2020 11:51

Już 3,5 mln Polaków aktywowało swoje Internetowe Konto Pacjenta! - Obrazek nagłówka

Rekordowa liczba dziennych aktywacji przekroczyła 36 tys. Tylko w ostatnich 2 tyg. zanotowano 300 tys. nowych logowań. Aż 19% użytkowników Internetowego Konta Pacjenta to seniorzy.

W 2020 r. zaobserwowano bardzo duży przyrost liczby nowych użytkowników Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – ponad 2,65 mln osób. Tylko w ciągu dwóch tygodni zanotowano 300 tys. nowych logowań. Rekordowa liczba aktywacji jednego dnia przekroczyła 36 tys. W sumie z Internetowego Konta Pacjenta korzysta już ponad 3,5 mln Polaków.

Największą grupą użytkowników Internetowego Konta Pacjenta są osoby do 50 roku życia. Niemal 1/5 wszystkich użytkowników to seniorzy.

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia dostępna na pacjent.gov.pl (otworzy się w nowej karcie), która pozwala zarządzać sprawami zdrowotnymi całej rodziny. Na Internetowym Koncie Pacjenta szybko i bezpiecznie będzie można sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która do tego upoważni. Do konta ma się dostęp przez 24 godziny na dobę i bez konieczności wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne w dobie epidemii koronawirusa, kiedy powinniśmy ograniczać kontakty z innymi osobami.

Na IKP znajdziemy informacje o:

- wynikach testów na Covid-19 (finansowanych przez NFZ) wraz z informacją na temat czasu kwarantanny lub izolacji,

- receptach wystawionych, zrealizowanych, a także o tych, które zostały zrealizowane częściowo,

- dawkowaniu leku, który przepisał Ci lekarz,

- historii Twoich wizyt w przychodni/u lekarza,

- pomocy, jakiej Ci udzielono w ramach NFZ, a także, ile NFZ zapłacił za świadczenia,

- wystawionych e-skierowaniach na badania lub do wybranego specjalisty oraz do sanatorium, wraz z informacją o stanie ich realizacji,

- e-zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich wystawionych w związku z chorobą i macierzyństwem,

- historii leczenia osoby bliskiej, która Cię do tego upoważniła, a także Twojego dziecka do 18 roku życia (widoczne na

- koncie rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia społecznego),

- tym, kto i kiedy zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego, wysokości opłaconych składek czy dacie zarejestrowania ostatniej składki.

Dzięki IKP można:

- otrzymywać e-mailem lub SMS-em powiadomienia o wystawionych e-receptach i e-skierowaniach, bez konieczności wizyty osobistej w placówce. Sprawdź jak otrzymywać powiadomienia(Otworzy się w nowej karcie).

- zobaczyć i pobrać e-receptę i e-skierowanie wystawione przez lekarza, pielęgniarkę lub położną — zarówno po wizycie w przychodni, jak i po konsultacji online czy telefonicznej,

- upoważnić bliską osobę do dostępu do Twoich danych, załatwiania spraw w Twoim imieniu (np. do otrzymywania e-recepty, e-skierowania),

- wyrazić zgodę na określone świadczenia zdrowotne, np. inwazyjne zabiegi chirurgiczne,

- wybrać lub zmienić lekarza, pielęgniarkę i/lub położną podstawowej opieki zdrowotnej,

- udostępnić placówce medycznej lub pracownikowi medycznemu swoje e-recepty i e-skierowania, a aptece lub punktowi aptecznemu e-recepty i informacje o lekach wykupionych na receptę,

- złożyć wniosek o kartę Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Aby skorzystać z IKP należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta

Należy wejść na stronę pacjent.gov.pl(otworzy się w nowej karcie) i zalogować się, używając do tego profilu zaufanego. Jeżeli nie ma się profilu zaufanego, można go założyć przez internet (na stronie pz.gov.pl (otworzy się w nowej karcie)) lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej wybranych banków, albo osobiście w urzędzie np. Urzędzie Skarbowym czy oddziale ZUS/NFZ. Można też zalogować się przez bank PKO BP, jeśli ma się konto internetowe iPKO lub Inteligo lub przez wybrany bank spółdzielczy.

Po wyświetleniu wiadomości „Korzystaj z funkcjonalności dostępnych na Internetowym Koncie Pacjenta!” należy wybrać opcję „Uzupełnij dane” i wpisać swój numer telefonu i adres e-mail, aby otrzymywać e-recepty i e-skierowania przez SMS i/lub e-mail.

Źródło: CeZ

Tematy

CSIOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.