Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Premier Włoch popiera obowiązkowe szczepienia na koronawirusa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 września 2021 13:02

Premier Włoch popiera obowiązkowe szczepienia na koronawirusa - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Włoscy urzędnicy chcą, żeby do końca miesiąca 80 procent Włochów zostało zaszczepionych, ale jak dotąd tylko 63 procent przyjęło drugą dawkę szczepionki.

Premier Włoch Mario Draghi poparł w czwartek obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi dla ogółu ludności. Rząd wprowadził już wymóg szczepień dla pracowników służby zdrowia, szkół i uniwersytetów, ale kilku ministrów gabinetu naciskało w ostatnich dniach, aby rozszerzyć ten obowiązek na całą populację. Minister zdrowia, Roberto Speranza, podczas konferencji prasowej, powiedział: „Obowiązek szczepień w naszym kraju istnieje już dla personelu medycznego, więc w rzeczywistości dotyczy już części naszego społeczeństwa”. Czy w tej sytuacji uda się osiągnąć próg 80 procent zaszczepionych obywateli Włoch? Zdaniem premiera będzie on osiągnięty na koniec września. We wrześniu też włoski rząd rozpocznie podawanie trzeciej dawki szczepionki.


Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła warunkowo cztery szczepionki. Po dalszych kontrolach mogłoby to zostać sprowadzone do tak zwanego standardowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, w którym to momencie, powiedział Draghi, szczepienia mogą stać się obowiązkowe dla wszystkich. Taki ruch prawdopodobnie wywołałby zaciekłe konflikty w kraju, który w ciągu ostatniej dekady odnotował wzrost sceptycyzmu wobec wszelkiego rodzaju szczepionek.


Draghi potępił ostatnie ataki antyszczepionkowców, mówiąc na konferencji prasowej, że „taka przemoc jest szczególnie odrażająca i tchórzliwa, gdy jest skierowana przeciwko osobom na pierwszej linii walki z pandemią.” Potwierdził też, że rząd planuje rozszerzyć działania związane z przepustka covidową (green pass).


Około 129 352 osób zmarło na koronawirusa we Włoszech od czasu pandemii w zeszłym roku, co stanowi drugą po Wielkiej Brytanii liczbę ofiar śmiertelnych w Europie. Nowe przypadki utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie w sierpniu, ale lekarze obawiają się, że bardziej zaraźliwy wariant Delta może spowodować nowy wzrost liczby infekcji w nadchodzących tygodniach.

Źródło: Politico/Reuters

Podobne artykuły

147971020
10 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także