Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Flisiak: Ten lek na RZS zmniejsza ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 lutego 2021 10:06

Prof. Flisiak: Ten lek na RZS zmniejsza ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19 - Obrazek nagłówka
1 lutego na stronach medRxiv opublikowano wyniki badania SARSTer świadczące o tym, że tocilizumab, lek dotychczas stosowany głównie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów zmniejsza 3-krotnie ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19.

Jak informuje prof. Robert Flisiak, koordynator programu SARSTer, skuteczność leku jest jeszcze większa w przypadku chorych hospitalizowanych ze szczególnie ciężkim przebiegiem choroby, u których saturacja tlenu wynosi poniżej 90%. Dodatkowo w tej grupie chorych zaobserwowano ponad 5-krotne zmniejszenie prawdopodobieństwa konieczności wentylacji mechanicznej (podłączenie do respiratora), oraz znaczące skrócenie czasu upływającego do uzyskania poprawy klinicznej.

Warto przeczytaćBadanie SARSTer jest nieinterwencyjnym programem badawczym, którego celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce u chorych leczonych w okresie od 1 marca. Badanie było zainicjowane i jest realizowane pod patronatem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. - Uzyskane dane będą analizowane, w zależności od wielu parametrów wyjściowych i z uwzględnieniem różnych punktów końcowych oceniających skuteczność terapii. Badanie jest realizowane realizowane na platformie internetowej wykorzystywanej uprzednio w projektach EpiTer-2 i EpiGeneS przygotowanej przez firmę Tiba. W projekcie uczestniczy 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2. Program został uruchomiony 7 czerwca 2020, a na dzień 12 lutego 2021 wprowadzono dane 3184 chorych - mówi prof. Flisiak.

Pełna praca dostępna na: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.28.21249932v1

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.