Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Projekt rozporządzenia ws. badań na zawartość alkoholu w organizmie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 września 2018 13:23

Projekt rozporządzenia ws. badań na zawartość alkoholu w organizmie - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Ukazał się już projekt rozporządzenia ministra zdrowia i ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia i ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie, zwany dalej „projektem rozporządzenia”, stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o wychowaniu w trzeźwości.

Podkreślenia wymaga, że dotychczasowe upoważnienie do wydania rozporządzenia w zakresie określenia warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie, zostało zmienione przepisami ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2439), zwanej dalej „ustawą nowelizującą”. Nadanie nowego brzmienia upoważnieniu do wydania aktu wykonawczego zawartemu w art. 47 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości było zasadne z uwagi na zakres spraw przekazanych w nim do uregulowania. Ponadto upoważnienie zostało uzupełnione o wytyczne, co odpowiada wzorcowi konstytucyjnemu określonemu w art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nowelizacja art. 47 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości uwzględniła również fakt, że ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.) odsyła w zakresie warunków i sposobu przeprowadzania badań na ustalenie zawartości alkoholu w organizmie w okolicznościach, o których mowa w tej ustawie, do przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

W nowelizowanym upoważnieniu zrezygnowano zatem z odesłania do art. 17 ust. 3 i art. 47 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, które to przepisy wyznaczają obecnie zakres podmiotowy tego aktu.

Podjęcie prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia jest niezbędne z uwagi na fakt, że przepisy ustawy nowelizującej utrzymały w mocy aktualnie obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz. U. poz. 2153) wydane na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy o wychowaniu
w trzeźwości, do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie znowelizowanego art. 47 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2018 r.

W projektowanych przepisach rozporządzenia określa się warunki i sposób przeprowadzania badań w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie, sposób ich dokumentowania oraz weryfikacji. Projekt rozporządzenia określa m.in. rodzaje badań, jakie mogą zostać wykonane w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie tj.:

badanie wydychanego powietrza przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu (analizatora wydechu) w wydychanym powietrzu metodą:

spektrometrii w podczerwieni lub;

utleniania elektrochemicznego

badanie krwi.

W odniesieniu do badań analizatorem wydechu wskazano, że nie przeprowadza się ich przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu lub palenia tytoniu, elektronicznych papierosów lub nowatorskich wyrobów tytoniowych przez osobę badaną. Badania dokonywane są z użyciem jednorazowego ustnika, którego opakowanie otworzyć należy w obecności osoby badanej, lub bez użycia ustnika, jeżeli producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji.

W odniesieniu do badań krwi wskazano, że polega ono na przeprowadzeniu co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych krwi pobranej z żyły osoby badanej:

– metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym i metodą spektrofotometryczną z użyciem dehydrogenazy alkoholowej (metodą enzymatyczną);

– albo metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym przy użyciu dwóch różnych warunków analitycznych.

W projektowanych przepisach określono także sposób postępowania z probówkami zawierającymi krew do badania.

Określono także jakiego rodzaju dane odnotowuje się w protokołach dokumentujących przeprowadzenie ww. badań oraz w przypadku odstąpienia od pobrania krwi do badania
w związku decyzją lekarza w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że pobranie krwi może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia osoby badanej.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Tematy

mz / alkohol

Podobne artykuły

alkohol
29 kwietnia 2024
alkohol
29 sierpnia 2023
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
8 marca 2023
Msolecka
Felieton

Opowieści dziwnej treści

7 listopada 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także