Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prywatne szpitale oddają tysiąc łózek dla pacjentów covidowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 października 2020 17:40

Prywatne szpitale oddają tysiąc łózek dla pacjentów covidowych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
- Mamy deklarację z sektora prywatnego na tysiąc łóżek dla pacjentów covidowych - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Dzisiejsza liczba nowych zakażeń wynosząca 12,1 tys. to kolejny rekord. To też pokazuje, że mamy cały czas realizowany scenariusz wykładniczego wzrostu zachorowań, co wzmaga presję na system opieki zdrowotnej - mówił minister. - Bardzo się cieszę, że w wyniku rozmów z przedstawicielami sektora prywatnego baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc. To będzie bardzo duże wsparcie, bo te szpitale są zlokalizowane w dużych miastach, aglomeracjach, tam gdzie łóżka są najbardziej potrzebne - mówił. Łóżka w prywatnych podmiotach wejdą do puli zarządzanej przez wojewódzkie zespoły kryzysowe i będą z nich korzystać np. pacjenci transportowani karetkami.

Wiceprezydent Pracodawców RP, prezes Grupy LUX MED, Anna Rulkiewicz podkreślała, że to dla prywatnych placówek możliwość włączenia się w misję walki z pandemią to „zaszczyt i przywilej”. - Pana otwartość, koncyliacyjny sposób w jaki pan z nami rozmawia, zasługuje na wielkie podziękowanie, bo to dla nas była bardzo silna mobilizacja, abyśmy dzisiaj stanęli do tej walki – dziękowała Adamowi Niedzielskiemu.

- Dziś włącza się 18 szpitali, czyli 1046 łóżek, ale to raczej nie będzie koniec. Pierwsze łóżka mają być dostępne w ciągu półtora tygodnia - powiedziała. Ta pierwsza faza obejmie prawdopodobnie około siedmiuset łóżek. Rulkiewicz poinformowała, że na potrzeby walki z pandemią LUX MED przekazuje cały szpital św. Elżbiety w Warszawie (jest w nim w tej chwili ok. 140 łóżek).

Wiceprezydent Pracodawców RP podkreślała, że ze strony prywatnych podmiotów były deklaracje nawet większej liczby łóżek, jednak część szpitali nie jest w stanie sprostać wymaganiom, bo nie mają odpowiednich zasobów – tak kadrowych jak infrastrukturalnych.

Placówki prywatne, które udostępnią łóżka dla pacjentów covidowych, będą korzystały z warunków finansowanych, jakie NFZ oferuje podmiotom publicznym.

Minister Niedzielski stwierdził, że dzięki zwiększeniu bazy łóżek w szpitalach powiatowych, wojewódzkich, a także miejscom w prywatnych placówkach docelowo dojdziemy do poziomu 35 tysięcy łóżek, „co wydaje się potężną bazą”. W czwartek liczba zajętych łóżek covidowych przekroczyła 10 tysięcy.

Jednocześnie Adam Niedzielski podkreślał, że walka z Covid-19 nie może się odbywać kosztem onkologii i dlatego specjalistyczne szpitale onkologiczne nie ograniczą swojej działalności. - To priorytet polityki państwa, więc łóżka onkologiczne nie mogą zostać ograniczone - dodał.

Podobne artykuły

Kuchar-WnZ-naziwsko
Wyszło na Zdrowie

Antyszczepionkowcy w pułapce algorytmu

18 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także