Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
#StawiamyNaJakość

Rezydenci: od stycznia zrezygnujemy z dodatkowych prac w SORach i NPL

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 listopada 2017 09:35

Rezydenci: od stycznia zrezygnujemy z dodatkowych prac w SORach i NPL - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
- W tej akcji jak nigdy dotychczas liczy się zaangażowanie każdego z lekarzy - mówi Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

- Chcę bardzo mocno przy tej okazji powiedzieć, że wezwania do de facto redukcji pracy w stosunku do pracowników służby zdrowia, zwłaszcza lekarzy uważam za skandaliczne i haniebne. Odbieram zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej jako uderzenie w podstawy etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - powiedział minister zdrowia, odnosząc się do akcji wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out.  
A marszałek Senatu Stanisław Karczewski poprosił lekarzy, "żeby się wreszcie opamiętali". 

- Nikt nie jest zmuszony do pracy ponad siły. Bez podpisania klauzuli opt-out lekarze mogą pracować nawet 210 godzin w miesiącu i to i tak za dużo, jak się weźmie pod uwagę odpowiedzialność i narażenie na stres - odpowiada Damian Patecki z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Po zakończeniu protestu głodowego, rezydenci rozpoczęli akcję #stawiamynajakość, jeden lekarz - jeden etat. 

- Jesteśmy w fazie ustalania koordynatorów lokalnych akcji oraz organizowania spotkań informacyjnych w konkretnych miastach. Planujemy, aby najwięcej z nich odbyło się w drugiej połowie listopada. Regenerujemy się po intensywnym październiku. Aby zwiększyć efekt staramy się, żeby rezydenci wypowiedzieli opt-outy w ostatnich dniach listopada ze skutkiem od 1 stycznia. Od stycznia mamy też zrezygnować z prac dodatkowych w SORach i NPL - zapowiada Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Rezydenci prowadzą też rozmowy z NIL oraz zarządem OZZL nad możliwymi formami wsparcia, także finansowego dla rezydentów z zobowiązaniami finansowymi przekraczającymi wartość pensji oraz ws apelu/polecenia lekarzom specjalistom wzięcia udziału w wypowiadaniu opt-outu.

- Docelowo, jeśli chcemy osiągnąć odczuwalny efekt akcji w skali krajowej, to musi w niej wziąć udział 50-70% samych rezydentów. Osiągnięcie takiego poziomu solidarności i zaangażowania wymaga optymizmu, jednak jest to realne, a ludzie najbardziej zaangażowani w pracę PR do pesymistów nie należą. W tej akcji jak nigdy dotychczas liczy się zaangażowanie każdego z lekarzy. Protest głodowy zdecydowanie zwiększył świadomość nt. głównych wad i problemów systemu nie tylko wśród pacjentów, ale także lekarzy. Mamy nadzieję, że ta praca nie pójdzie na marne - dodaje Hałabuz. 

Przypomnijmy: Rezydneci domagają się zagwarantowania społeczeństwu reformy ochrony zdrowia, która zapewni:

- Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat.

- Likwidację kolejek.

- Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego.

- Likwidację biurokracji w ochronie zdrowia.

- Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

Podobne artykuły

Zobacz także