Celem tego badania jest sprawdzenie, jak dobrze układ odpornościowy ludzi zareaguje, gdy zostaną zaszczepieni najpierw jednym rodzajem szczepionki a następnie innym preparatem w ramach drugiej dawki. Naukowcy przyjrzą się również jak często w takich „mieszanych” schematach występują reakcje niepożądane.
W pierwszym etapie badania, w którym udział wzięło 800 osób, połączono szczepionki AstraZeneca i Pfizer. Wstępne wyniki pokazują, że dorośli częściej zgłaszali łagodne i umiarkowane skutki uboczne po zmieszaniu preparatów niż gdy byli szczepieni standardowym schematem. W szczególności częściej badani odczuwali dreszcze, bóle głowy i bóle mięśni. Wszelkie działania niepożądane były krótkotrwałe, bez innych obaw dotyczących bezpieczeństwa.
Jeden na 10 ochotników, którym podano dwa wstrzyknięcia AstraZeneca w odstępie czterech tygodni zgłosił gorączkę - ale jeśli otrzymali jedno wstrzyknięcie AstraZeneca i jedną dawkę szczepionki Pfizer, w dowolnej kolejności odsetek ten wzrósł do około 34%.
50% osób szczepionych tylko AstraZeneca zgłaszało zmęczenie, ale już 80% przy schemacie szczepienia AstraZeneca i Pfizer.
60% osób zaszczepionych AstraZeneca i Pfizer, niezależnie od kolejności podawania preparatów zgłaszało bóle głowy.
Źródło: https://comcovstudy.org.uk/home, https://www.bbc.co.uk/news/health-57075503