Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Słowacja bada szczepionkę Sputnik V

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 14 kwietnia 2021 12:40

Słowacja bada szczepionkę Sputnik V  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Słowacki organ regulacyjny, Państwowy Instytut Kontroli Leków, stwierdził w oświadczeniu, że partie szczepionek Sputnik V importowane do krajów Europy Wschodniej „nie mają tych samych cech i właściwości”, co wersja Sputnika V recenzowana przez The Lancet.

Organ regulacyjny Unii Europejskiej, Europejska Agencja Leków, jak dotąd odmówiła zatwierdzenia rosyjskiej szczepionki do użytku i tylko dwóch członków UE: Węgry i Słowacja, złożyło zamówienia na Sputnik V.

Oświadczenie słowackiego regulatora kwestionujące rosyjską szczepionkę sugeruje potencjalnie poważne problemy z kontrolą jakości produkcji Sputnika V. „Nie wykazano spójności różnych partii wyprodukowanych w różnych lokalizacjach” - powiedział słowacki regulator. „W kilku przypadkach wydaje się, że są to szczepionki o różnych właściwościach (liofilizat kontra roztwór, ampułki jednodawkowe a fiolki wielodawkowe, różne warunki przechowywania, skład i metoda wytwarzania)”.

Sputnik V jest produkowany w siedmiu lokalizacjach w Rosji, a także w fabrykach w Indiach i Korei Południowej. Szereg innych krajów podpisało kontrakty produkcyjne, w tym Brazylia, Turcja i Serbia.

Źródło: https://www.nytimes.com/2021/04/08/world/europe/slovakia-coronavirus-russia-vaccine-sputnik.html?searchResultPosition=1

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.