Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Staramy się rzetelnie informować o sytuacji epidemiologicznej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 listopada 2020 12:43

Staramy się rzetelnie informować o sytuacji epidemiologicznej - Obrazek nagłówka

W sobotę odbyła się konferencja prasowa dyrektora NIZP- PZH dr. Grzegorza Juszczyka, szefa Centrum Analiz Strategicznych dr. hab. Norberta Maliszewskiego oraz wiceminister zdrowia Anny Goławskiej.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska:

- Dokładamy wszelkich starań, by rzetelnie informować o sytuacji. Dane są zbierane przez ministerstwo oraz stacje sanitarno-epidemiologiczne. Nie jest prawdą, że ministerstwo publikuje dane, które nie są zweryfikowane

Dyrektor NIZP-PZH dr Grzegorz Juszczyk:

- Prowadzę zespół, którego głównym celem jest przeprowadzanie analiz epidemiologicznych, które przekazywane są do sztabu kryzysowego. W zespole biorą udział instytucje publiczne i zespoły ekspercko-badawcze.

- Pierwszym modelem rozwoju epidemii jest model grupy MOCOS z Politechniki Wrocławskiej. Pozwala na symulowanie wpływu zmian w stosowaniu się do restrykcji oraz skuteczności izolowania zakażonych na rozwój epidemii.

- Prognozy przedstawiają dwa warianty: wariant pierwszy – zakłada umiarkowane zastosowanie się do restrykcji obowiązujących od dzisiaj, wariant drugi – zakłada zastosowanie się do restrykcji na poziomie kwietnia.

- Drugi model przewiduje 3 warianty - to model z uwzględnieniem mobilności. Te warianty to: spadek mobilności do poziomu z okresu „lockdownu”, utrzymanie mobilności na aktualnym poziomie, dalszy wzrost mobilności do poziomu z wakacji.

Szef Centrum Analiz Strategicznych Norbert Maliszewski:

- Rząd, podobnie jak w innych krajach, stara się ograniczać mobilność - stąd ograniczenie udziału osób w zgromadzeniach, czy ograniczenie działań instytucji kultury. Jeden powód jest istotny: to troska o życie i zdrowie Polaków.

Źródło: Kancelaria Premiera, Twitter

Tematy

COVID-19

Zobacz także