Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Świat debatuje nad szczepionką przeciw koronawirusowi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 maja 2020 10:24

Świat debatuje nad szczepionką przeciw koronawirusowi - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Światowi przywódcy wzięli udział w wirtualnej naradzie dotyczącej opracowania szczepionki do walki z koronawirusem. Pod koniec trzygodzinnego spotkania obiecano miliardy dolarów na sfinansowanie tych wysiłków. Wśród gości zabrakło Donalda Trumpa, ale też reprezentantów z Rosji i Indii.

Konferencji przewodniczyła Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. W efekcie udało się zebrać 8,2 miliarda dolarów od rządów kilku krajów i sektora prywatnego na masową produkcję leków, szczepionek i testów potrzebnych w opanowaniu epidemii. Wśród darczyńców pojawili się Bill i Melinda Gates’owie, których fundacja przekazała na ten cel 125 milionów dolarów. Jak podkreśliła Melinda Gates, COVID-19 jest przeciwnikiem dla którego nieważne są granice, pochodzenie ani status społeczny. W tej walce najważniejszą bronią jest międzynarodowa solidarność.


W spotkaniu uczestniczyli m.in. Angela Merkel, Kanclerz Niemiec, Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, Shinzo Abe, premier Japonii, Emmanuel Macron, prezydent Francji, Benjamin Netanjahu, premier Izraela, Recep Erdogan, prezydent Turcji i in. Nie zabrakło przedstawicieli Australii, Kanady, Jordanii i Południowej Afryki. Premier Chin, Li Keqiang, został w ostatniej chwili zastąpiony przez Zhanga Minga, ambasadora Pekinu przy Unii Europejskiej.


Administracja Trumpa pochlebnie wyraziła się o międzynarodowej inicjatywie, ale nie podała powodu dla którego na tak ważnym spotkaniu zabrakło prezydenta Stanów Zjednoczonych, kraju najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa. Być może odpowiedzi należy szukać w tym, że wiele organizacji i państw, które wzięły udział w konferencji już wcześniej otrzymało finansowe wsparcie od rządu USA. Urzędnicy i eksperci ds. zdrowia publicznego nie kryli jednak zdziwienia nieobecnością Trumpa, a pytanie „dlaczego?” padło w czasie narady przynajmniej trzy razy. Jeremy Konyndyk, który pracował za kadencji Baracka Obamy nad strategią w czasie epidemii eboli, powiedział że to pierwsze tak ważne spotkanie, które ma na celu wspomóc kraje w globalnym kryzysie, a jednego z najważniejszych liderów świata po prostu na nim nie ma. Biorąc pod uwagę fakt, że nikt dziś nie wie, które szczepionki się sprawdzą w walce z koronawirusem, niezbędne jest równoległe wsparcie wielu badań. Przypomnijmy, że Trump twierdzi, że szczepionka powstanie jeszcze przed końcem tego roku. Obecnie około 100 firm farmaceutycznych pracuje nad jej powstaniem. Badania kliniczne prowadzone są już w Stanach, Chinach, Niemczech i Anglii.


Jak finansowo rozkładają się siły różnych państw w wyścigu o zdrowie? Japonia zobowiązała się przekazać 800 milionów dolarów, Niemcy zaoferowały prawie 575 milionów, a Włochy i Hiszpania oświadczyły, że zapewnią prawie 110 milionów dolarów. Prezydent Macron obiecał około 546 milionów dolarów. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterres pochwalił wysiłek zbierania funduszy na ten cel, ale sprowadził wszystkich na ziemię, mówiąc, że do tego aby zaszczepić jak największą populację, będzie potrzebna pięć razy wyższa kwota.


Jak się okazuje, znalezienie skutecznej szczepionki to tylko część wyzwania. Kiedy ona już powstanie, eksperci od chorób zakaźnych przewidują problem związany z dostępnością szczepionki i trudności związane z jej wdrożeniem, zwłaszcza w krajach, w których brakuje solidnej infrastruktury medycznej.

Źródło: CBS News/ The Philadelphia Inquirer

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024
Msolecka
Felieton

W poszukiwaniu straconych szczepionek

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także