Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Francja

Szczepionka Moderny tylko dla osób powyżej 30 roku życia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 listopada 2021 11:57

Szczepionka Moderny tylko dla osób powyżej 30 roku życia? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Francuski urząd zdrowia publicznego zalecił używanie szczepionki firmy Pfizer dla osób poniżej 30 roku życia, zamiast preparatu Moderny, która według badań niosła stosunkowo większe ryzyko powikłań kardiologicznych.

Agencja HAS (Haute Autorite de Sante), która działa jako doradca francuskiego sektora zdrowia zarekomendowała, że o ile jest to możliwe, to osoby poniżej 30 roku życia nie powinny przyjmować szczepionki firmy Moderna. Taka decyzja jest związana z możliwymi powikłaniami, związanymi z zapaleniem mięśnia sercowego, chorobą serca, po przyjęciu preparatu przez osoby w tej grupie wiekowej.

Agencja podkreśla jednak, że ryzyko wystąpienia takich objawów jest „bardzo małe”.

- W populacji w wieku poniżej 30 lat ryzyko to wydaje się być około pięć razy mniejsze w przypadku szczepionki Pfizer w porównaniu ze szczepieniem Moderna – napisał HAS w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.

Jak informuje agencja, zalecenie ma zastosowanie niezależnie od tego, która jest to dawka – pierwsza, druga czy „uzupełniająca”. Ma być ono również ważne do czasu przeprowadzenia dalszych badań w tej sprawie.

Osobom powyżej 30 roku życia organ wyraźnie zalecił jednak stosowanie szczepionki Moderna, twierdząc, że jej skuteczność jest nieco wyższa niż w przypadku innych preparatów.

Unijny regulator leków w zeszłym miesiącu zatwierdził szczepionkę przypominającą Moderna, stwierdzając w swoim przeglądzie, że szczepienie można podać osobom w wieku 18 lat i starszym, co najmniej sześć miesięcy po drugiej dawce.

Jeśli francuskie Ministerstwo Zdrowia zgodzi się z rekomendacją, to Francja dołączy do innych krajów europejskich m in. ​Szwecji, Danii i Finlandii, które również wstrzymały stosowanie szczepionki Moderny wśród młodych ludzi z obawy o możliwe skutki uboczne.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także