Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
The Lancet

Szczepionki chronią przed long COVIDEM!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 września 2021 12:32

Szczepionki chronią przed long COVIDEM! - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z King’s College London, pełne szczepienie przeciwko COVID-19 nie tylko zmniejsza ryzyko zakażenia się koronawirusem, ale także chroni przed trwającymi wiele tygodni uporczywymi skutkami ubocznymi COVID-19.

Naukowcy potwierdzają, że osoby, które pomimo szczepienia, zakażą się SARS-CoV-2, mają większe szanse, że ominie ich tzw. long COVID. W badaniu porównano przypadki tych, którzy przyjęli pełną dawkę szczepienia z osobami niezaszczepionymi. Z danych jasno wynika, że w tej pierwszej grupie reperkusje po zakażeniu było o połowę mniej.


Wiele osób, które zarażą się koronawirusem, wraca do zdrowia w ciągu czterech tygodni, ale niektórzy mają objawy, utrzymujące się przez tygodnie a nawet miesiące po pierwszej infekcji. Long COVID zdarza się również wtedy, gdy zakażenie miało lekki przebieg.


Badacze, których prace zostały opublikowane w The Lancet Infectious Diseases, przeanalizowali dane zebrane z Wielkiej Brytanii dzięki aplikacji Zoe Covid Study, która śledzi zgłaszane przez ludzi objawy oraz ilość wykonanych szczepień i testów. Oznaczało to, że między grudniem 2020 roku a lipcem analizowano stan zdrowia ponad 1,2 miliona osób dorosłych, które otrzymały jedno szczepienie koronawirusem i 971,504 osób, które przyjęły pełną dawkę szczepienia.


Tylko 0,2 procent Brytyjczyków w pełni zaszczepionych stwierdziło, że po podaniu preparatu miało pozytywny wynik testu na COVID-19 (2370 przypadków). Spośród 592 w pełni zaszczepionych osób i ze zdiagnozowanym COVID-19, niewiele, bo 5 procent (31 osób) doświadczyło objawów long COVID. W grupie nieszczepionych odsetek ten wyniósł około 11 procent.


Minister zdrowia, Sajid Javid, powiedział, że szczepionki uratowały ponad 105 000 ludzi i zapobiegły ponad 24 milionom infekcji w samej tylko Anglii. Jak dotąd 78,9 procent Brytyjczyków w wieku powyżej 16 lat otrzymało dwie dawki szczepionki.

Źródło: BBC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także