Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Ochrona zdrowia > Szczepionki z Polski trafią do Australii

Szczepionki z Polski trafią do Australii

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 16 sierpnia 2021

Szczepionki z Polski trafią do Australii - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Australia kupiła od polskiego rządu około miliona dawek szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19. Sytuacja epidemiologiczna w Sydney cały czas się pogarsza.

Premier Scott Morrison powiedział, że ponad połowa szczepionek zostanie skierowana do osób w wieku od 20 do 39 lat w Nowej Południowej Walii. Tylko około 24 proc. Australijczyków powyżej 16. roku życia zostało w pełni zaszczepionych. Zapasy preparatu Pfizera, uznane za preferowaną szczepionkę dla tej grupy, są na wyczerpaniu. Sydney odnotowuje cały czas wysoki wzrost nowych zakażeń koronawirusem. Dane z 15 sierpnia wskazują na 475 kolejnych potwierdzonych przypadków w Nowej Południowej Walii. Z kolei w okresie od 2 do połowy sierpnia zarejestrowano 4618 zakażeń nowym wirusem. Wraz ze wzrostem liczby infekcji wydaje się coraz bardziej nieprawdopodobne, że Sydney wyjdzie z dziewięciotygodniowego lockdownu 28 sierpnia, tak jak jest to zaplanowane.


Morrison powiedział, że z nowych dawek szczepionek, 530 000 w pierwszej kolejności trafi w tempie ekspresowym w nadchodzącym tygodniu do 12 większych obszarów samorządowych Sydney. Pozostałe 470 340 zostanie rozdzielonych do innych stanów i terytoriów w celu szybkiego zaszczepienia młodszej grupy wiekowej.


Polska, która w pełni zaszczepiła ponad jedną trzecią swojej 38-milionowej populacji, poinformowała w oświadczeniu, że decyzja o oferowaniu szczepionek Australii została podjęta w świetle obecnej sytuacji epidemiologicznej, na który znaczący wpływ ma wariant Delta.

Źródło: Reuters