Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
USA

Trzecia dawka zwiększa ilość przeciwciał?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 września 2021 10:15

Trzecia dawka zwiększa ilość przeciwciał? - Obrazek nagłówka
Vaccine
Moderna, jeden z głównych producentów szczepionek na COVID-19 przesłała wyniki badań do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, w celu oceny swojego preparatu w kontekście trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki.

Według badań Moderny, przeprowadzonych na 344 osobach, ilość przeciwciał znacząco spadła po sześciu miesiącach po otrzymaniu drugiego zastrzyku. Jednakże po otrzymaniu trzeciej dawki, ilość ich wrosła do jeszcze wyższego poziomu, niż po drugim szczepieniu.

Zwiększona ochrona przed COVID-19 została zaobserwowana wśród wszystkich grup wiekowych, szczególnie wśród osób 65+. Badania wskazały również, że trzecia dawka Moderny chroni przed wszystkimi wariantami koronawirusa.

Pomimo pełnego zaszczepienia ponad połowy kraju, dane amerykańskiej agencji CDC pokazują, że rośnie liczba przypadków COVID-19, hospitalizacji i zgonów. Wzrost ten jest przypisywany wysoce zaraźliwemu wariantowi Delta, który według CDC stanowi obecnie 99,1% przypadków COVID-19 w USA.

Chociaż CDC twierdzi, że zdarzają się infekcje wariantem Delta wśród osób zaszczepionych, to największym problemem są osoby nieszczepione. Wskazuje na dane pokazujące, że pacjenci zakażeni wariantem Delta byli bardziej narażeni na ciężką chorobę niż pacjenci zakażeni innymi szczepami COVID-19, co jeszcze bardziej zwiększa potrzebę szczepień w kontekście nowej fali zakażeń.

Perspektywa dodatkowych dawek szczepionek jest ostatnio tematem wielu dyskusji na świecie. Na początku tego miesiąca urzędnicy z CDC i Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej zapowiedzieli, że od 20 września zaczną oferować dodatkowe zastrzyki dla wszystkich Amerykanów po ośmiu miesiącach od drugiej dawki.

Przypomnijmy, że również w Polsce niektórzy pacjenci będą mogli liczyć na trzecią dawkę szczepionki. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pacjenci z zaburzeniami odporności otrzymają możliwość dodatkowego zastrzyku.

Źródło: Healthcarefinancenews

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także