Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Pośrednie skutki pandemii

Trzykrotnie więcej amputacji stóp

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 sierpnia 2020 12:04

Trzykrotnie więcej amputacji stóp - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Włoscy badacze z Università degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli sprawdzili, jak wielotygodniowy lockdown wpłynął na pacjentów ze stopą cukrzycową. Wnioski są bardzo niepokojące.

Celem badania było określenie, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na stan zdrowia włoskich pacjentów z cukrzycą i stopą cukrzycową. Naukowcy skupili się na pacjentach mieszkających na południu Półwyspu Apenińskiego, a więc w regionach w mniejszym stopniu dotkniętych epidemią.

Retrospektywnie porównano dwie grupy chorych – 25 osób przyjętych do szpitala uniwersyteckiego Campania Luigi Vanvitelli pomiędzy 9 marca a 18 maja 2020 oraz 38 pacjentów przyjętych do tej samej placówki pomiędzy styczniem a majem 2019 r. Średnia wieku w obu grupach była podobna (nieco ponad 60 lat).

Warto przeczytać

Stopa cukrzycowa - jak poprawić sytuację pacjentów?

Okazało się, że w bieżącym roku aż 76% pacjentów ze stopą cukrzycową zgłosiło się do szpitala w trybie pilnym (rok wcześniej – 26%), w poważnym stadium rozwoju stopy cukrzycowej. Zgorzel występowała u 64% chorych w 2020 r. i u 29% w roku 2019. Amputacja stopy była konieczna u 60% pacjentów w bieżącym roku w porównaniu do 18% w roku ubiegłym.

Autorzy badania nie rozstrzygnęli, które czynniki w największym stopniu decydowały to tym, że w czasie pandemii tak wielu pacjentów ze stopą cukrzycową zgłaszało się po pomoc, gdy było już za późno na uniknięcie amputacji. Nie wiadomo, w jaka duża była tu rola strachu przed zakażeniem się koronawirusem, a w jakim stopniu chodziło o brak dostępu do fachowej pomocy spowodowany zamknięciem części placówek.

Źródło: Caruso P et al. Diabetes Care. 2020 Jul 23. doi:10.2337/dc20-1347.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.