Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ustawa o jakości przyjęta przez Sejm. Co dalej?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 marca 2023 09:15

Ustawa o jakości przyjęta przez Sejm. Co dalej? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej. Minister zdrowia mówi o przełomie, Rzecznik Praw Pacjenta zapewnia, że pacjenci bardzo szybko odczują jakościową, nomen omen, zmianę. Opozycja zapowiada odrzucenie ustawy w Senacie i krytykuje resort m.in. za kolejną centralizację systemu.

Decyzja Sejmu nie jest zaskoczeniem, bo dla ministra zdrowia ustawa o jakości jest jednym z najważniejszych dokonań, wokół którego – prawdopodobnie – będzie chciał budować swoją kampanię wyborczą. Po stronie opozycji zabrakło jednak dosłownie kilku nieobecnych posłów, by ustawę zatrzymać. Odrzucenie już zapowiedziała podczas pierwszego dnia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia. Przyznała, że ustawa była i jest wyczekiwana a część rozwiązań, jakie ze sobą niesie jest warta uchwalenia. Jednak senaccy legislatorzy już w tej chwili zwracają uwagę na niezgodność z konstytucją, a jak mówiła Małecka-Libera, ustawy niezgodne z konstytucją przez Senat popierane być nie mogą.

Poważnym zarzutem wobec ustawy o jakości jest też zaszyta w niej dalsza centralizacja systemu ochrony zdrowia – likwidacja Centrum Monitorowania Jakości i przeniesienie wszystkich zadań związanych z oceną i akredytacją do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z innych pozycji, również podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, krytykował ustawę – jeszcze przed jej uchwaleniem – Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Przestrzegł, podobnie jak w trakcie prac nad projektem przestrzegali posłowie opozycji, że konstrukcja przewidująca „zachętę” do zgłaszania zdarzeń niepożądanych w postaci nadzwyczajnego złagodzenia kary dla sygnalistów, czyli tych, którzy pierwsi dokonają zgłoszenia (i wykażą kompletną listę zaangażowanych w konkretne zdarzenie medyczne osób), okaże się kontrskuteczna, bo lekarze nie będą zgłaszać błędów czy też zdarzeń niepożądanych. Nie zostanie więc osiągnięty podstawowy cel ustawy, jakim jest – a w każdym razie być powinno – bezpieczeństwo procesu leczenia. Lekarze nadal nie będą się uczyć na błędach, bo nadal będą one ukrywane.

Według Rzecznika Praw Pacjenta jest szansa na inny scenariusz – Bartłomiej Chmielowiec liczy, że „część środowiska lekarskiego” przekona się do ustawy (bo część, w jego ocenie, już się przekonała), a lekarze będą otrzymywać feedback od ekspertów RPP analizujących wnioski o wypłaty z Funduszu Kompensacyjnego, eksperci mają przesyłać do podmiotów leczniczych informacje zwrotne, co należy poprawić, żeby w przyszłości błędów uniknąć.

Senat zajmie się ustawą na posiedzeniu pod koniec marca, wróci ona do Sejmu na posiedzenie, które odbędzie się zaraz po świętach wielkanocnych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także