Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Izraelu wiedzą, jak działa trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 sierpnia 2021 10:39

W Izraelu wiedzą, jak działa trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według wstępnego badania przeprowadzonego w Izraelu większość osób, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech, czuło się podobnie, jak po porzednich dawkach preparatu lub doznało mniej wyraźnych skutków ubocznych.

Izrael 10 dni temu zaczął wprowadzać dawkę przypominającą szczepionki wśród osób około powyżej 60. roku życia. Otrzymało ją już 240 000 osób. Izraelski rząd zdecydował się na ten ruch, widząc jak szybko rozprzestrzenia się niebezpieczny wariant Delta. Tym samym kraj stał się swoistym poligonem doświadczalnym, ponieważ amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków jeszcze nie wydała zatwierdzenia co do trzeciej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech.


Wśród około 4 500 osób, z których wszystkie otrzymały zastrzyk przypominający od 30 lipca do 1 sierpnia, przeprowadzono badanie ankietowe. Osiemdziesiąt osiem procent uczestników ankiety stwierdziło, że w ciągu kilku dni po otrzymaniu trzeciego zastrzyku czuli się podobnie, jak po podaniu drugiego zastrzyku. Wśród 31 proc. respondentów najczęstszym skutkiem ubocznym był ból w miejscu wstrzyknięcia. Około 0,4 proc. stwierdziło, że miało trudności w oddychaniu, a 1 proc. musiał zgłosić się do szpitala z powodu różnych skutków ubocznych.


Ran Balicer, dyrektor ds. innowacji w Clalit Health Services, powiedział, że chociaż wyniki są wstępne to pozwalają na porównanie skutków ubocznych z drugą dawką. Jego zdaniem mimo, że nie ma jeszcze długoterminowych badań nad skutecznością i bezpieczeństwem trzeciej dawki przypominającej w grupie osób w wieku 60+, to dotychczas zebrane wnioski wskazują na korzyści płynące ze szczepień.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także