Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
FDA

W ten lek nie można już wierzyć

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 czerwca 2020 09:06

W ten lek nie można już wierzyć  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zmieniła decyzję w sprawie podawania pacjentom z COVID-19 hydroksychlorochiny, leku przeciwmalarycznego, który zdaniem prezydenta Stanów Zjednoczonych miał być prawdziwym przełomem w medycynie. Trump, który sam przyjmował profilaktycznie ten lek, surowo skomentował decyzję regulatora twierdząc, że tylko amerykańskim agencjom nie udało się uzyskać korzyści z walki z koronawirusem.

FDA stwierdziła, że nie można już wierzyć, że hydroksychlorochina i pokrewny lek chlorochina mogą być skuteczne w leczeniu COVID-19. Co więcej, agencja ostrzegła, że w badaniach laboratoryjnych wykazano, że leki te zakłócają działanie remdesiviru, jedynego jak dotąd leku, który wykazuje skuteczność u osób zakażonych SARS-CoV-2.

Decyzja organu regulacyjnego pojawiła się po ujawnieniu wyników kilku badań dotyczących hydroksychlorochiny, które wskazywały na „bezużyteczność” leku u osób z chorobą płuc wywołaną koronawirusem i możliwe powikłania układu krwionośnego. Z tego powodu na początku czerwca brytyjscy naukowcy wstrzymali duże badanie kliniczne z pacjentami z COVID-19. Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych poparło decyzję FDA.


Przypomnijmy, że FDA w marcu wydała zgodę na stosowanie hydroksychlorochiny w ciężkich przypadkach u pacjentów z COVID-19. Ten wczesny entuzjazm był częściowo oparty na eksperymentach laboratoryjnych, w których lek wydawał się neutralizować wirusa. Z kolei chlorochina, która nie została zatwierdzona do jakiegokolwiek zastosowania w Stanach Zjednoczonych (i wywołuje więcej skutków ubocznych), nie wypadła lepiej w badaniach klinicznych na ludziach.


Trump w licznych wystąpieniach publicznych zapewniał o skuteczności hydroksychlorochiny w połączeniu z antybiotykiem azytromycyną. Przekonywał o raportach z Francji, Hiszpanii i innych krajów, które miały potwierdzać jego predykcje. Niestety żadne z tych badań nie przedstawiały konkretnych dowodów na skuteczność tej kombinacji. Francja jest już jednym z krajów, w których zaprzestano stosowania tych leków u pacjentów z COVID-19. Podobną decyzję podjęły Włochy i Belgia. Z kolei Brazylia, najświeższe epicentrum epidemii, otrzymała w zeszłym miesiącu od rządu USA dwa miliony dawek hydroksychlorochiny.


Z ankiety przeprowadzonej w połowie maja przez Amerykańskie Towarzystwo Farmaceutów Systemu Zdrowia (ASHP) wynika, że znaczna część szpitali zgłosiła nadmierne zapasy hydroksychlorochiny. Teraz najpewniej wrócą one do hurtowników. Być może tak samo postąpią władze Brazylii.

Sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA, Alex Azar powiedział, że lek jest nadal badany pod kątem możliwego zastosowania na wcześniejszym etapie choroby.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.