Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Waldemar Kraska: Chcemy, aby ambulanse miały nie więcej niż 5 lat

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 11 października 2023 12:38

Waldemar Kraska: Chcemy, aby ambulanse miały nie więcej niż 5 lat - Obrazek nagłówka
Ponad 72 mln zł trafi do Zespołów Ratownictwa Medycznego w całej Polsce na zakup 121 karetek ze specjalistycznym wyposażeniem. Rozstrzygnięty został konkurs na dofinansowanie w ramach Funduszu Medycznego. – Od tego, jaki ZRM posiadają sprzęt, jak są wyposażone, zależy ludzkie życie. Czasem o życiu człowieka decydują minuty – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jak przypomniał Waldemar Kraska, nakłady na ratownictwo medyczne wyniosły w 2023 roku 3,799 mld zł, podczas gdy w 2015 roku było to 1,866 mld zł. W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 1,6 tys. ZRM i są one rozmieszczone równomiernie w całym kraju, aby czas dotarcia do pacjentów był jak najkrótszy – niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

– Kiedy w 2019 r. zostałem Pełnomocnikiem Rządu do spraw Państwowego Ratownictwa Medycznego, postanowiliśmy sukcesywnie wymieniać ambulanse dla ZRM, aby karetki miały nie więcej niż 5 lat. Od 2019 r. dzięki środkom z budżetu państwa i funduszy unijnych wymieniliśmy 540 ambulansów – podkreślił wiceminister zdrowia.

– Dofinansowanie to stanowi kolejny krok w ofensywie inwestycyjnej i realizowaniu założeń Funduszu Medycznego, powstałego z inicjatywy Prezydenta RP i jest jednocześnie dopełnieniem poprzedniego wsparcia dedykowanego ratownictwu medycznemu w postaci wsparcia szpitalnych oddziałów ratunkowych – dodał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.