Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
COVID-19

We Włoszech doszło do faszystowskiego ataku. Rannych blisko 40 policjantów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 października 2021 14:39

We Włoszech doszło do faszystowskiego ataku. Rannych blisko 40 policjantów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Włoska policja poinformowała aresztowała 12 osób, w tym przywódców skrajnie prawicowej partii Forza Nuova po zamieszkach, do których doszło w Rzymie w związku z decyzją rządu o wprowadzeniu obowiązkowej „przepustki covidowej”.

Tysiące ludzi wyszło w sobotę na ulice włoskiej stolicy, aby sprzeciwić się inicjatywie rządu. Niektórzy protestujący chcieli przedostać się do biura premiera Mario Draghiego, podczas gdy inna grupa antyszczepionkowców włamała się do siedziby głównego włoskiego związku zawodowego CGIL. Jego szef, Maurizio Landini, powiedział wprost: „To był atak faszystowskiego oddziału!”.
Dziesiątki osób próbowały włamać się również na oddział ratunkowy w rzymskim szpitalu Policlinico Umberto I, zmuszając pracowników służby zdrowia do zabarykadowania się.


Premier Draghi wprowadził „przepustkę covidową”, czyli certyfikat w wersji cyfrowej lub papierowej potwierdzający otrzymanie przynajmniej jednej dawki szczepionki, negatywny wynik testu na COVID-19 lub informację o niedawno przebytym zakażeniu. Dokument uprawnia do korzystania z wielu obiektów kulturalnych i rekreacyjnych. Od zeszłego miesiąca przepustka jest obowiązkowa dla wszystkich pracowników. Według nowych przepisów- zaakceptowanych przez związki zawodowe- każdy pracownik, który nie przedstawi ważnego świadectwa zdrowia od 15 października, zostanie zawieszony i pozbawiony wynagrodzenia, ale nie może zostać zwolniony. Jak do tej pory 80 procent Włochów w wieku powyżej 12 lat zostało w pełni zaszczepionych.


Policja poinformowała w oświadczeniu, że w wyniku tych starć 38 funkcjonariuszy policji zostało rannych. Emanuele Fiano, deputowany z centrolewicowej Partii Demokratycznej, powiedział, że dziś jego partia przedstawi wniosek parlamentarny o delegalizację grup takich jak Forza Nuova, które opowiadają się za skrajnymi ideologiami neofaszystowskimi.

Źródło: EU Observer

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także