Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Prof. Waldemar Halota

Wstrzymałbym się z kupnem szczepionki z Chin i Rosji

MedExpress Team

Martyna Chmielewska

Opublikowano 9 marca 2021 12:36

Wstrzymałbym się z kupnem szczepionki z Chin i Rosji - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- Nie koncentrujemy się na tym, czy szczepionki są skuteczne, tylko na tym czy są bezpieczne. Panuje u nas przekonanie, że jak ktoś przyjmie preparat i nie umrze, to oznacza że jest on dobry. Nie przywiązujemy dużej wagi do tego, czy będziemy zabezpieczeni immunologicznie przed zakażeniem koronawirusem - powiedział Medexpressowi prof. Waldemara Halotę, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Martyna Chmielewska: Epidemia ciągle trwa i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 117 mln zakażeń. W Polsce mamy 1 811 036 zakażonych. Jak Pan ocenia sytuację epidemiologiczną w naszym kraju?

Waldemar Halota: Może być już tylko gorzej. Obecnie mamy po kilkanaście tysięcy zakażeń. Przy obecnej transmisji wirusa może być więcej zakażeń. Natomiast nie wiem tego na sto procent. Jestem ostrożny w przewidywaniach. Nie chcę snuć żadnych prognoz. Społeczeństwo jest odpowiedzialne za to, że liczba zakażeń wzrasta. A wszystko dlatego, że nie przestrzega zasad DDM ( dystans-dezynfekcja- maseczka). Oczywiście duży wpływ na wzrost zakażeń ma zamieszanie wokół szczepień.

M.Ch.: Jak Pan ocenia tempo szczepień w Polsce?

W.H.: Władze Austrii wstrzymały szczepienia przeciw Covid-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej. Podjęto tę decyzję pomimo braku dowodów na bezpośredni związek ze szczepieniem. Możliwe, że szczepionka Pfizera i firmy Moderna jest lepsza. AstraZeneca uzyskała jednak wszystkie certyfikaty, także nie można powiedzieć, że jest złą szczepionką.

M.Ch.: Co Pan sądzi o pomyśle zakupu przez Polskę szczepionki z Chin? Czy Polska powinna się starać o kupno rosyjskiej szczepionki?

W.H.: Nie koncentrujemy się na tym, czy szczepionki są skuteczne. tylko na tym czy są bezpieczne. Panuje u nas przekonanie, że jeśli ktoś przyjmie szczepionkę i nie umrze, to oznacza, że preparat jest dobry. Nie przywiązujemy dużej wagi do tego, czy będziemy zabezpieczeni immunologicznie przed zakażeniem koronawirusem. Szczepionki z Rosji i Chin powinny zostać zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Na razie wstrzymałbym się z ich kupnem.

M.Ch.: W Polsce pojawił się brytyjski wariant koronawirusa. Wiemy, że nie powoduje cięższego przebiegu choroby. Jest jednak o wiele bardziej zakaźny od dotychczas krążącego w Europie koronawirusa...

W.H.: Nie mam zaufania ws. interpretacji nowego wariantu koronawirusa. A wszystko dlatego, że wcześniej go nie było. Myślę, że powinniśmy spokojnie obserwować sytuację. Chodzi o to, abyśmy opanowali zakażenia na pewnym etapie.

M.Ch.: W mediach mówi się, że mutacja może okazać się szczególnie niebezpieczna dla młodych osób…

W.H.: Nie przesadzałbym z sianiem paniki wokół tej mutacji. W Wielkiej Brytanii doszło do lawinowych zakażeń z powodu tej mutacji. Nie oznacza to jednak, że w Polsce dojdzie do zagłady. Ciągle trwają badania nad tym, czy wirus ten charakteryzuje się większą zakaźnością, czy ma większe konsekwencje zdrowotne. Nie potrafię tego do końca ocenić. W Polsce mamy dość ograniczone możliwości badania wirusa. Badania są przeprowadzane na niewielkich grupach, gdzieś ogniskowo. Jak zwykle mamy dużo poglądów, mało faktów.

M.Ch.: Rząd wprowadził nowe obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Co Pan o nich sądzi?

W.H.: Obostrzenia musimy wiązać ze skutkami finansowymi. Tego nie da się oddzielić. Być może te obostrzenia pomogą nam w walce z koronawirusem. Mamy niejasną sytuację. Szczerze mówiąc, to nie wiem, jakie obostrzenia należy wprowadzić. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.