Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Korea

Wyjaśniono, skąd biorą się dodatnie wyniki testów u niektórych wyleczonych z COVID-19

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 maja 2020 11:23

Wyjaśniono, skąd biorą się dodatnie wyniki testów u niektórych wyleczonych z COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Osoby wyleczone z infekcji koronawirusem, u których potem uzyskiwano dodatnie wyniki testów PCR, nie były ani powtórnie zakażone, ani ponownie chore! Testy wykrywały u nich obecność fragmentów RNA „martwego” wirusa SARS-CoV-2 - sugerują koreańscy naukowcy.

Od kilku tygodni z Korei nadchodziły niepokojące informacje o pacjentach, którzy po wyzdrowieniu z COVID-19 (wyzdrowieniu potwierdzonym ujemnymi wynikami testów) po jakimś czasie ponownie uzyskiwali dodatnie dodatni wynik testów PCR na obecność RNA wirusa w organizmie.

W sumie w Korei zanotowano 263 takich przypadków, z których 17 to osoby niepełnoletnie. Choć osoby te nie miały po razu drugi objawów choroby, nie było wiadomo, w jaki sposób wirus ponownie znalazł się w ich drogach oddechowych (skąd pobierano wymazy). Czy mogli zarazić się ponownie? A może, co byłoby najgorszym możliwym scenariuszem, doszło do samoistnej reaktywacji wirusa w organizmie?

Wczoraj eksperci z koreańskiego CDC ogłosili, że znaleźli wytłumaczenie. Ustalili, że przyczyną dodatnich wyników nie była ani reaktywacja wirusa, ani ponowne zakażenie. Za dodatnie wyniki odpowiedzialne były pozostałości RNA „martwego” koronawirusa. Mogą się one utrzymać w organizmie najprawdopodobniej miesiącami.

Jeśli naukowcy z Seulu mają rację – świat może w jakimś stopniu odetchnąć z ulgą. Wygranie wojny z pandemią będzie nieco łatwiejsze.

Źródło: Korea Herald

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.