Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
USA

Wzrost zakażeń RSV wśród dzieci. Kolejna epidemia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 sierpnia 2021 10:49

Wzrost zakażeń RSV wśród dzieci. Kolejna epidemia? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) informują o wzroście hospitalizacji niemowląt zakażonych wirusem RSV, który wywołuje objawy w układzie oddechowym. Zwykle takie statystyki obserwowane są zimą. Czy ma to związek z pandemią koronawirusa?

Niektóre szpitale w południowych Stanach Zjednoczonych zgłaszają znaczny wzrost liczby przyjęć niemowląt z powodu wirusa RSV (Respiratory syncytial virus), który zwykle atakuje w zimie i może powodować poważne konsekwencje u dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością. Podobnie jak koronawirus i grypa, RSV rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale w porównaniu z SARS-CoV-2 znacznie dłużej utrzymuje się na różnych powierzchniach (na skórze czy na zabawkach). Szacuje się, że każdego roku w wyniku zakażenia umiera z tego powodu ok. 500 dzieci poniżej 5.roku życia.


„Podejrzewam, że dzieje się tak, ponieważ w zimie stłumiliśmy normalny rytm krążenia wirusa z powodu pandemii i teraz w pewnym sensie nadrabiamy ten czas” – sugeruje pediatra Claudette Poole ze szpitala Children's of Alabama w Birmingham. To uśpienie wirusa może mieć związek z tym, że w czasie lockdownu dzieci nie chodziły do przedszkoli i ograniczane były kontakty z innymi dziećmi. W Luizjanie, gdzie liczba przypadków wzrosła o 244 procent w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w szpitalu dziecięcym Our Lady of the Lake w Baton Rouge prawie zabrakło wolnych łóżek.


Jednym słowem – amerykańscy lekarze ostrzegają rodziców przed kolejnym wirusem atakującym drogi oddechowe. RSV daje podobne objawy, jak koronawirus. Eksperci uczulają, by w takich przypadkach również wykonywać test na COVID-19. Według danych New York Timesa liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 148 procent w Stanach Zjednoczonych, a liczba hospitalizacji o 73 procent. Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem przypisuje się w dużej mierze wysoce zaraźliwemu wariantowi Delta i niskim wskaźnikom szczepień w niektórych stanach.


W serii postów na Twitterze od doktor Heather Haq, pediatry z Texas Children’s Hospital w Houston, opisany został zarówno wzrost zakażeń zarówno koronawirusem, jak i RSV. „Martwię się, gdy dzieci wrócą do szkół w czasie, kiedy krąży mutacja Delta. Możemy być świadkami ogromnej epidemii wśród dzieci” – napisała doktor Haq.

Źródło: CNN/ The New York Times

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.