Pacjenci podsumowali rok rządów premier Beaty Szydło

Fot. MedExpress TV
Dokładnie rok temu został powołany nowy rząd i minister zdrowia. Czy ten rok był dobry dla ochrony zdrowia? Na to pytanie odpowiedzieli sami pacjenci, którzy najlepiej wiedzą, jak opieka zdrowotna działa w praktyce.
Medexpress 2016-11-17 08:19

Pomysł zorganizowania debaty narodził się w głowach samych pacjentów, którzy postanowili przedstawić własne podsumowanie dotyczące minionego roku i sytuacji polskiej służby zdrowia. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Pacjentów Leczonych Radioterapią, a udział w nim wzięły jedne z najważniejszych organizacji pacjenckich, do których należy: Towarzystwo Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF, Stowarzyszenie Amazonek oraz Stowarzyszenie Pacjentów Chorych na GIST. Na zaproszenie do wzięcia udziału w debacie odpowiedziało również Ministerstwo Zdrowia oraz Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, których przedstawiciele byli obecni na spotkaniu (przyp. obecni: Piotr Jóźwicki – Ministerstwo Zdrowia, Departament Dialogu Społeczneg, Jakub Bydłoń – Ministerstwo Zdrowia, Departament Dialogu Społecznego, Jakub Banaszek – Ministerstwo Zdrowia, doradca Ministra, Agata Skrętowska – Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Wydział Dialogu Społecznego i Komunikacji).

– Cały czas musimy walczyć o życie, o każdy kolejny dzień. Jako pacjenci cierpiący na najcięższą chorobę płuc – IPF, jesteśmy pozostawieni sami sobie. Nie mamy dostępu do terapii, która spowolniłaby proces postępu tej strasznej choroby, ponieważ jedyne dwa leki funkcjonujące na rynku, nie są refundowane – powiedział podczas debaty Lech Karpowicz, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF. Prezes Karpowicz podkreślił, że minister zdrowia zapowiedział walkę o dostęp do nowych leków. – Mam nadzieję, że ministerstwo nie zapomni o chorych na IPF, a zapowiadany program dla chorób rzadkich rzeczywiście poprawi sytuację pacjentów – powiedział Karpowicz. – Pacjenci muszą mieć zapewnione leki. Brak refundacji jest nie do zaakceptowania. Chorzy zmagają się z jedną z najcięższych chorób, a są pozostawieni sami sobie, podczas gdy sytuacja pacjentów z innych krajów Europy wygląda znacznie lepiej. W Polsce potrzebujemy również większej liczby specjalistycznych ośrodków – dodała dr Katarzyna Lewandowska, wiceprezes Towarzystwa.

O tym, jak służba zdrowia wygląda w praktyce opowiedziała również Wiesława Kunicka ze Stowarzyszenia Amazonek. – Chciałybyśmy, by każda z kobiet, który usłyszy diagnozę – „rak piersi”, miała zapewnioną opiekę psychologiczną, o której w naszym kraju wciąż się zapomina. Tymczasem, to niezwykle ważny element w procesie pokonywania choroby. Podobnie, jak rehabilitacja, do której dostęp wciąż jest bardzo utrudniony – zaznaczyła Wiesława Kunicka. Problem związany z dostępnością do leczenia podkreśliła też Barbara Ulatowska – prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią. – Wciąż brakuje ośrodków, w których leczy się metodami radioterapii. Pacjenci są zmuszeni do pokonywania ogromnych dystansów, by dostać się na leczenie. A nie wszyscy mają na to szansę. Problem bardzo dobrze pokazuje raport przygotowany na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, który przedstawia tzw. białe plamy w dostępności do radioterapii.

O poprawę sytuacji pacjentów walczy również Stowarzyszenie Pacjentów Chorych na GIST. – My również zmagamy się z rzadką chorobą. Mamy jednak to „szczęście”, że korzystamy już terapii celowanej. Sytuacja jednak nie wyglądała tak kolorowo jeszcze do niedawna, ponieważ państwo zapewniało terapię jedynie osobom do 50. roku życia, lekceważąc osoby starsze. Mieliśmy poczucie, że ministerstwo uznawało, że nie opłaca się walczyć o ludzi starszych. Na szczęście, to się zmieniło – powiedziała Anna Dąbrowska-Guźlińska ze Stowarzyszenia Pacjentów Chorych na GIST.

Obecni na debacie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapewnili, że są otwarci na dialog i potrzeby pacjentów, podkreślając, że wsłuchują się w głos organizacji pacjenckich.

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także