Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co jest największym zagrożeniem dla pacjentów z udarem mózgu podczas epidemii koronawirusa?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 października 2020 10:56

Co jest największym zagrożeniem dla pacjentów z udarem mózgu podczas epidemii koronawirusa? - Obrazek nagłówka
O najważniejszych wyzwaniach związanych z udarem mózgu i pandemią koronawirusa - opowiedział Medexpressowi dr hab. Grzegorz Kozera, prezes Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu z Centrum Symulacji Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Największym zagrożeniem dla pacjentów z objawami ostrego udaru mózgu są opóźnienia i zaniechania w udzielaniu pierwszej pomocy działań ratunkowych w udarze.

- Leczenie udaru mózgu rozgrywa się w pierwszych godzinach jego wystąpienia. Wtedy można najbardziej pomóc pacjentowi, dlatego tak ważna jest szybka interwencja medyczna. Pacjenci podczas epidemii koronawirusa z powodu obawy przed zakażeniem mogą opóźniać wezwanie karetki, bać się szukać fachowej pomocy. Chorzy w przypadku mniej nasilonych, ustępujących objawów udaru mózgu, czyli tzw. przemijającego incydentu niedokrwiennego, będą rezygnować z szukania pomocy medycznej. W wyniku tego leczenie będzie opóźnione lub zaniechane. Sytuacje te zdarzają się już od kilku, kilkunastu tygodni.

- Pacjenci z udarem mózgu najbardziej obawiają się zakażenia koronawirusem, braku odpowiednich informacji, regulacji, wytyczonych ścieżek dostępu do leczenia, diagnostyki. Boją się, że będą "błądzić" od ośrodka do ośrodka, zostaną przekierowani do jednostek położonych dalej od ich miejsca zamieszkania

Podobne artykuły

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
iStock-857984504

W udarze liczy się czas

31 października 2022
udar
Światowy Dzień Udaru Mózgu

Nowe życie po udarze

29 października 2021

Zobacz także