Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Co mężczyźni wiedzą o kobiecej antykoncepcji?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 czerwca 2019 20:28

Co mężczyźni wiedzą o kobiecej antykoncepcji? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Ankieta przeprowadzona przez dom badawczy Biostat pokazała, że antykoncepcja hormonalna to temat wcale nie tak odległy mężczyznom, jak mogłoby się wydawać.

Wyniki badania Biostat wykazały, że aż 52 proc. panów, którzy wzięli udział w badaniu uważa, iż tabletki antykoncepcyjne mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia kobiet. Zapytani o to, jakim kobietom tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić jakość życia w stopniu największym, ankietowani mężczyźni wskazali kilka takich grup. Najwięcej, bo 27 proc. respondentów uważa, że kobiety aktywne seksualnie, dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, mogą poprawić jakość swojego życia. Na drugim miejscu znalazły się kobiety młode – 20 proc. Trzecie miejsce natomiast należało do odpowiedzi „trudno powiedzieć” – 14 proc.

Pokazuje to, że wciąż jeszcze wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z pozaantykoncepcyjnych właściwości tabletek, które mogą pomóc kobietom w różnych grupach wiekowych – także paniom o konkretnych potrzebach.

Warto jednak zaznaczyć, że panowie zwrócili uwagę na kobiety, które borykają się z konkretnymi problemami: bolesnymi miesiączkami (8 proc.) czy zaburzeniami hormonalnymi (5 proc.). Uczestnicy badania uwzględnili także panie aktywne zarówno zawodowo – 3 proc., jak i fizycznie – również 3 proc.

Które obszary życia kobiety, według mężczyzn, mogą ulec poprawie? Mężczyźni dostrzegli możliwość zwiększenia komfortu życia kobiety w sferze jej życia seksualnego. Aż 72 proc. panów, którzy wzięli udział w badaniu, wskazało seks, jako obszar, który dzięki stosowaniu tabletek może ulec poprawie.

Rzeczywiście, dzieje się tak dzięki poczuciu wysokiej i stałej ochrony antykoncepcyjnej, którą zapewniają regularnie stosowane tabletki. Warto dodać, że – właściwie dobrana przez lekarza – doustna antykoncepcja reguluje także gospodarkę hormonalną. Dzięki temu utrzymuje nastrój na stałym poziomie, pomagając tym kobietom, które na przykład - ze względu na PMS - zmagają się z wahaniami nastroju, powodującymi często brak chęci na bliskie spotkania z partnerem.

Na drugim miejscu mężczyźni wskazali planowane macierzyństwo jako obszar, który dzięki przyjmowaniu pigułek, może stać się bardziej komfortowy dla kobiet – 60 proc.

Okazało się też, że 41 proc. mężczyzn wie, że doustna antykoncepcja hormonalna może pomóc kobietom w złagodzeniu lub wyeliminowaniu uciążliwych dolegliwości związanych z menstruacją. Także w tym przypadku panowie trafili swoją odpowiedzią w dziesiątkę. Doustna antykoncepcja hormonalna stanowi jedną z metod leczenia bolesnego miesiączkowania. Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc również paniom, których okres jest obfity lub znaczne się przedłuża.

Jako kolejne działanie tabletek antykoncepcyjnych, zwiększające komfort życia, mężczyźni wskazali pomoc w walce z trądzikiem czy nadmiernym wypadaniem włosów – 23 proc. Kobiecy komfort, w oczach mężczyzn, związany jest również ze zdrowiem. 27 proc. respondentów uważa, że pigułki mogą pomóc tym paniom, które borykają się z problemami natury medycznej, np. zaburzeniami hormonalnymi. Mężczyźni, mówiąc o komforcie w kontekście antykoncepcji, wzięli pod uwagę także możliwość realizacji planów – 29 proc., a także pozytywny wpływ tabletek na codzienne funkcjonowanie - 20 proc.

Tylko 1 proc. respondentów nie potrafiło sprecyzować, w jakich obszarach życia kobiety tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększyć poczucie komfortu.

Nieustanna edukacja w zakresie antykoncepcji jest niezwykle ważna – nie tylko w kręgu kobiet, ale także wśród mężczyzn, ponieważ wyboru metody zabezpieczenia panie dokonują często wspólnie z partnerem. Działania edukacyjne to klucz do tego, aby antykoncepcja była komfortowa, bezpieczna oraz szyta na miarę potrzeb i oczekiwań kobiet.

Badanie zrealizował dom badawczy Biostat, na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., na przełomie marca i kwietnia 2019 roku, w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie n=1000, z czego 523 osoby stanowiły kobiety a 477 - mężczyźni. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18 – 60 lat, które odpowiedziały na pytania, dotyczące wpływu doustnej antykoncepcji hormonalnej na komfort i jakość życia.

Podobne artykuły

iStock-1181619900
6 września 2023
plansza-seks1
25 sierpnia 2023
iStock-1396224848_______
31 marca 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także