Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
BioStat

Co Polacy myślą o systemie ochrony zdrowia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 września 2019 11:20

Co Polacy myślą o systemie ochrony zdrowia? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W opiniach Polaków służba zdrowia w naszym kraju nie ma aktualnie dobrej renomy. Mówiąc wprost – jest źle. Najgorzej, zdaniem przebadanych pacjentów, wygląda sytuacja z funkcjonowaniem Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR-ów) oraz dostępem do lekarzy specjalistów.

Agencja badawcza BioStatprzeprowadziła badanie: Lekarze i opieka zdrowotna w opinii pacjentów 2019 (https://www.biostat.com.pl/lekarze-i-opieka-zdrowotna-w-opinii-pacjentow.php) ukazujące opinie pacjentów na temat lekarzy i opieki zdrowotnej. Wyniki nie napawają optymizmem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zła organizacja pracy służby zdrowia w Polsce. Przyjrzyjmy się wynikom tego ciekawego badania.

Opinie i doświadczenia

Rezultat badań pokazuje, że niemal połowa badanych (48,3 %) źle ocenia polską opiekę medyczną, a tylko ok. 30% dostrzega jej pozytywne aspekty. Jeszcze gorzej jest na gruncie samej organizacji opieki medycznej. Tę sferę aż 53% badanych ocenia negatywnie. Zaskakuje jednak opinia badanych pacjentów, którzy przebywali w szpitalu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ich ocena różni się od tej wystawionej przez innych pacjentów. 42% z nich uważa, że organizacja ochrony zdrowia jest dobra, złe zdanie na ten temat ma 39,3% badanych którzy przebywali w szpitalu.

Może to wskazywać, że po bezpośrednim zetknięciu z codzienną pracą personelu medycznego, w bardzo dużych placówkach opieki medycznej, zmienia się opinia pacjentów lub organizacja tam rzeczywiście jest lepsza.

Trudny dostęp do specjalisty

Respondenci wskazali w trakcie badania, że polska służba zdrowia źle funkcjonuje pod względem dostępności do specjalistów. Aż 65,8% z przebadanych Polaków ma takie zdanie. Pytani respondenci, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebywali w szpitalu znów mają nieco lepsze zdanie na ten temat. Odsetek złych ocen jest niższy: 49,1% ma złą opinię na temat dostępu do specjalisty, natomiast 34,8% dobrą (w porównaniu do 21,1% oceny ogólnej).

Co z tym SOR-em?

W przypadku Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych ocena respondentów (zarówno tych którzy nie przebywali w ciągu ostatnich szczęściu miesięcy w szpitalu, jak i tych którzy doświadczyli hospitalizacji) jest zła. Wskazuje na to wynik 54,3% złych opinii w stosunku do 22,3% pozytywnych ocen. Aż 20,1% badanych stwierdziło, że funkcjonowanie SOR-ów jest zdecydowanie złe.

Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie stawiają ich w dobrym świetle. Warto zauważyć, że opinia medialna i zdarzenie, które miało miejsce w jednej placówce przekłada się zazwyczaj na wszystkie tego rodzaju obiekty, świadczące usługi medyczne. Tym bardziej, że jest to zdarzenie o charakterze negatywnym. Innym problemem jest system w polskiej opiece zdrowotnej, w którym niektórzy przedstawiciele służb medycznych jak i pacjenci nie zawsze wiedzą kiedy kierować(się) na SOR.

Prezes agencji badawczej BioStat, która przeprowadziła badanie opinii, Rafał Piszczek podkreśla, że Polacy mają dobrą opinię o lekarzach, za to źle oceniają to, w jaki sposób organizowana jest ich praca.


Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą BioStat, w dniach 22-23 maja 2019 roku, Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie n=1000, dorosłych Polaków które w ciągu ostatniego pół roku korzystały z pomocy lekarskiej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także