Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
COVID-19

Lekarze chcą się zaszczepić, ale...

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 grudnia 2020 12:23

Lekarze chcą się zaszczepić, ale... - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Już niebawem rząd planuje rozpocząć pierwsze szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności mają je otrzymać pracownicy służb medycznych. Czy jednak lekarze będą chcieli się zaszczepić?

Jedną z grup priorytetowych, które zostaną zaszczepione jako pierwsze, są dla polskiego rządu przedstawiciele opieki zdrowotnej – to ok. pół miliona osób.

Czy lekarze chętnie poddadzą się szczepieniu przeciw SARS-CoV-2? Jak lekarze zapatrują się na kwestię jak najszybszego szczepienia nowatorską szczepionką mRNA firm Pfizer i BioNTech?

O ich opinię zapytał serwis lekarski www.Konsylium24.pl, przeprowadzając ankietę dotyczącą szczepienia medyków przeciw SARS-CoV-2 na próbie 2422 lekarzy.

Jak pokazały wyniki, na pytanie: „Od lutego 2021 rząd planuje rozpocząć pierwsze szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają pracownicy służb medycznych. Czy poddasz się szczepieniu?” rozkład odpowiedzi był następujący:

  • 27% – tak, im szybciej tym lepiej,
  • 40% – tak, ale po uzyskaniu pełnych danych na temat bezpieczeństwa,
  • 13% – nie,
  • 20% – jeszcze nie wiem.

O wiele większą skłonność do zaszczepienia się jak najszybciej wykazali lekarze mężczyźni od lekarzy kobiet – 36% odpowiedzi mężczyzn: „Tak, im szybciej tym lepiej” i 15% „Jeszcze nie wiem” – w porównaniu do odpowiednio 23% i 23% odpowiedzi kobiet.

Ponadto 30% lekarzy deklarujących szpital kliniczny, powiatowy bądź wojewódzki jako główne miejsce pracy chce zaszczepić się jak najszybciej – w porównaniu do 25% lekarzy deklarujących jako główne miejsce pracy gabinet POZ lub specjalistyczny. Dodatkowo najmniej chętni do poddania się szczepieniu są lekarze zatrudnieni w gabinetach specjalistycznych (17%). Lekarze pracujący w gabinetach POZ natomiast deklarują chęć poddania się szczepieniu po uzyskaniu pełnych danych na temat ich bezpieczeństwa (45%).


Analizie poddano także rozkład wiekowy podgrup lekarzy ze względu na ich staż pracy, którzy wybrali poszczególne odpowiedzi.

Deklaracja chęci jak najszybszego otrzymania szczepionki padła wśród:

  • 32% lekarzy powyżej 30 lat stażu,
  • 27% lekarzy do 9 lat stażu,
  • 25% lekarzy od 10 do 19 lat stażu,
  • 23% lekarzy od 20 do 29 lat stażu.

W każdej analizowanej podgrupie wiekowej największy odsetek lekarzy, oscylujący około 40% wszystkich ankietowanych, wyraził chęć zaszczepienia się po uzyskaniu pełnych danych na temat bezpieczeństwa szczepionki.

Decyzję o niepoddaniu się szczepieniu zadeklarowało z kolei 12% respondentów – najmniej (11% z nich) lekarzy z ponad 30-letnim stażem, najwięcej zaś (16%) lekarzy ze stażem pracy wynoszącym 10–19 lat.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także