Czy powinniśmy się bać eboli?

Alicja Dusza

Opublikowano 08 pazdziernika 2014, 13:39

wysocki
Alicja Dusza

Opublikowano 08 pazdziernika 2014, 13:39

 Czy Polska jest przygotowana na walkę z wirusem Ebola? Po tym jak w Hiszpanii pielęgniarka, która w madryckim szpitalu opiekowała się zmarłym niedawno na ebolę misjonarzem, zgłosiła się do szpitala z powodu wysokiej gorączki i testy potwierdziły obawy lekarzy, pojawiły się pytania, kiedy w Polsce dojdzie do zakażenia?

44-letnia pielęgniarka zaczęła czuć się źle już 30 września, cztery dni po śmierci misjonarza. Placówka podjęła działania zgodnie z procedurą wypracowaną na wypadek zagrożenia ebolą. Kobieta trafiła do izolatki. Pierwszy test dał pozytywny rezultat, a kolejne badanie potwierdziło, że to rzeczywiście ebola. Jest to pierwszy przypadek, gdy do zarażenia się ebolą doszło poza terytorium Afryki. - Niepokój budzi zachorowanie tej pielęgnarki. Ten przypadek jest skrupulatnie badany - mówił podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH szef Instytutu prof. Mirosław Wysocki.

Epidemiolog prof. Andrzej Zieliński powiedział, że na razie trudno określić śmiertelność tej choroby, bo wiele osób chorych zostaje wyleczonych. -  Liczba zgonów w stosunku do potwierdzonych przypadków, wynosi ok. 50 proc. Ale to nie jest to samo co śmiertelność  - powiedział prof. Andrzej Zeliński.

Prof. Mirosław Wysocki potwierdził, że również w Polsce wykonywane były badania na obecność wirusa, we wszystkich przypadkach wynik był negatywny. - Wykonaliśmy na razie kilka testów próbek, we wszystkich przypadkach były to wykluczenia. Badani byli m.in. Afrykanie, wszystkie próby potwierdziły u nich malarię - powiedział Wysocki.

Komisja Europejska zażądała od Hiszpanii wyjaśnień tego, jak doszło w kraju do zakażenia wirusem Ebola u pielęgniarki, która zajmowała się zmarłym misjonarzem.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28