Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Medyczna marihuana - fakty i mity. Wyniki naszego quizu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 sierpnia 2019 13:10

Medyczna marihuana - fakty i mity. Wyniki naszego quizu  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Sprawdziliśmy, co Czytelnicy Medexpressu wiedzą na temat konopi medycznych. W quizie wzięło udział 119 osób. Nie wszystkie pytania okazały się jednak łatwe.

PRAWDA. Towarzystwa leczenia bólu na całym świecie uznają i rekomendują użycie konopi, ze względu na ich udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność w przebiegu terapii bólu przewlekłego. Konopie medyczne skutecznie redukują nudności i wymioty. Badania wykazały, że konopie są skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania mdłości oraz zapobiegają nudnościom u pacjentów poddawanych chemioterapii.


PRAWDA. Istnieją wprawdzie opracowania naukowe, mówiące o szkodliwości stosowania marihuany, ale dotyczą one marihuany rekreacyjnej. Natomiast badanie naukowe zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodło, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.


PRAWDA. Indeks terapeutyczny to stosunek dawki leku powodującej objawy zatrucia do dawki skutecznej leczniczo. Dotyczy jednak kannabinoidów, więc jest bardzo poglądowy i nie można stwierdzić,
że to jest indeks konopi. Wynosi on 1000/1, gdy w przypadku opioidów jest to 70/1. W związku z tym, że konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny, praktycznie niemożliwe jest ich przedawkowanie.


PRAWDA. Konopie medyczne są zwalidowane. Oznacza to, że ich skład jakościowy i ilościowy jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji. Są to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowywane w odpowiednim procesie produkcji.


PRAWDA. Konopie medyczne nie mają swojego zamiennika. Preparaty opracowane na syntetycznych kannabinoidów nie są dla nich alternatywą. Powodują one odmienne działanie i wywołują niepożądane skutki uboczne.


PRAWDA. W zależności od tego, jakiego rodzaju konopi używamy, aktywacji ulegają różne receptory. W konopiach medycznych znajduje się ok. 500 substancji aktywnych, z czego 20% to kannabinoidy. Zawierają m.in. THC czy CBD.


FAŁSZ. Konopie zawierają w sobie fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym. Jest to podstawą ich działania.


FAŁSZ. Pacjenci podczas terapii konopiami medycznymi znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli więc stosują produkt według wskazań i stosują się do zaleceń lekarzy, nie grozi
im uzależnienie.


Obecnie marihuana medyczna nie jest refundowana. Trudno na razie oszacować, kiedy to ulegnie zmianie.


Głównymi wskazaniami do stosowania konopi medycznych są: bóle chroniczne, łagodzenie objawów niepożądanych spowodowanych przez chemioterapię i radioterapię (pacjenci onkologiczni), stwardnienie rozsiane, padaczka. Ponadto konopie medyczne stosowane są jako wsparcie w procesie leczenia m.in. chorób tj.: Alzheimer, Parkinson, zespół Draveta (jeden z rodzajów padaczki), zespół stresu pourazowego, stany lękowe, zespół Tourette’a, wyniszczenie z powodu AIDS, choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ciekawostki

  • Szacuje się, że eksport leczniczej marihuany może przynieść izraelskiej gospodarce roczny zysk o wartości ok. 3,5 mld zł.
  • Wartość światowego, czarnego rynku marihuany ma wzrosnąć w 2021 r. do 31,4 mld USD.
  • Stosowanie marihuany w celach leczniczych jest zakorzenione w medycznej tradycji starożytnych Chin, Indii oraz Egiptu. W Chinach kwiaty konopi siewnych wykorzystywane były do leczenia wrzodów i jako sposób na oparzenia i rany.

Źródło: inf. pras.

Podobne artykuły

sonda-medexpressu
Quiz Medexpressu

Sprawdź, co wiesz o cukrzycy

8 września 2023
iStock-1296101500
Światowy Dzień Łuszczycy

Quiz świadomego pacjenta

28 października 2021
pan-strzykawka-qwiz-big_2
23 kwietnia 2020

Zobacz także