Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Miliony Rosjan wpada w strefę ryzyka z powodu Covid-19

MedExpress Team

Katarzyna Wolska

Opublikowano 24 marca 2020 09:17

Miliony Rosjan wpada w strefę ryzyka z powodu Covid-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak Rosja walczy z koronawirusem?

W ciągu ostatniego dnia potwierdzono 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Rosji, powiedział wczoraj (23.03) premier Michaił Mishustin. Łączna liczba spraw wyniosła 438. Wszystkie nowe przypadki zgłoszono w Moskwie. Według niego sytuacja w Rosji nie jest tak trudna jak w innych krajach, zwłaszcza w krajach europejskich. „Wszystkie środki zapobiegawcze, w tym ograniczenia, izolacja, do których zmuszeni są ludzie i instytucje, pozwoliły nam wygrać bardzo ważny czynnik - czas. A co najważniejsze, lekarze są lepiej przygotowani na wypadek szybkiego rozprzestrzenienia się infekcji ”- powiedział premier.

W kontekście rozprzestrzeniania się koronawirusa ogłoszono nowe programy, w tym przyznano ponad 10 miliardów rubli na zakup sprzętu do diagnozowania i leczenia chorób epidemicznych oraz sprzętu ochronnego, a także do zmotywowania rosyjskich producentów leków do walki z koronawirusem oraz jego zapobiegania.

Ministerstwo Zdrowia zaleca osobom cierpiącym na choroby przewlekłe do pozostania w domu do czasu zmniejszenia ryzyka zarażenia się koronawirusem. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów chorych na raka, pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi i poddawanych przeszczepowi narządów. Lekarze ostrzegają również przed zagrożeniami dla obywateli z cukrzycą, otyłością, chorobami sercowo-naczyniowymi, zapaleniem oskrzeli, astmą, którzy doznali zawału serca i udaru mózgu. W Rosji są ich miliony. Dlatego też trzeba stworzyć im warunki do życia w domu.

W najbliższej przyszłości nie przewidziano bardzo rygorystycznej kwarantanny, powiedziała wicepremier Tatyana Golikova. Niemniej jednak prowadzone są działania na wprowadzenie poważnych środków ograniczających.

Osoby z poważnymi chorobami zwykle świadomie podchodzą do profilaktyki zdrowotnej. Przekonana jest o tym dyrektor fundacji Give Life Ekaterina Shergova. Według niej współobywatele, którzy lekkomyślnie podchodzą do prośby o pozostanie w domu, zwiększają tylko ryzyko zakażenia osób z obciążeniami zdrowotnymi. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w obliczu braku sprzętu ochronnego, takiego jak maski medyczne, którego jak widać brakuje nie tylko w Polsce.

W Rosji zamykane są nie tylko instytucje kulturalne, ale także kluby zdrowia. W weekend w stolicy zostały zamknięte centra fitness i baseny. Teraz we wszystkich regionach kraju uczestnicy rynku opracowują różnego rodzaju formy szkoleń online dla swoich klientów, biorąc pod uwagę warunki domowe. Przygotowywane są również programy żywieniowe, aby można było mieć kontrolę nad swoim jadłospisem w warunkach mniejszej mobilności.

Zobacz także