Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Paweł Miotła

Nokturia jest wyzwaniem dla lekarzy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 października 2018 09:59

Nokturia jest wyzwaniem dla lekarzy  - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Pacjentki cierpiące na nokturię, które przychodzą do gabinetu ginekologa, muszą być skutecznie diagnozowane - powiedział Medexpressowi dr n. med. Paweł Miotła - specjalista położnictwa i ginekologii.

Co to jest nokturia? Proszę opowiedzieć o jej przyczynach?

Za nokturię uważa się oddawanie moczu w porze nocnej, kiedy pacjent położył się spać i musi wstać w celu oddania moczu. Z punktu klinicznego za istotną nokturię uważa się taką sytuację, gdy konieczność ta występuje co najmniej dwukrotnie w porze nocnej. Sen jest przerywany, pacjent udaje się do toalety po czym próbuje ponownie zasnąć. Przyczyny nokturii mogą być wielorakie. Jest cała gama różnych schorzeń przyczyniających się do tego, że pęcherz pacjenta w nocy gromadzi zdecydowanie większą ilość moczu niż normalnie. Nie mniej jednak z punktu widzenia klinicznego niezwykle ważne jest odróżnienie tych przyczyn od np. źle leczonej cukrzycy czy przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn z idiopatyczną nokturią, w której główną przyczyną patiogenetyczną jest nieprawidłowe i zaburzone wydzielania desmopresyny w porze nocnej.

Czy w Polsce chorzy na nokturię mają dostęp do najnowocześniejszych leków?

Tak. Polacy mają dostęp do najnowocześniejszych metod terapeutycznych, farmakologicznych. Nie mniej istotne jest prawidłowe postawienie diagnozy, aby takiego pacjenta do farmakoterapii zakwalifikować.

Czy Pana zdaniem nokturia jest wyzwaniem dla lekarzy?

Rzeczywiście, nokturia jest wyzwaniem dla lekarzy zarówno z punktu widzenia diagnostycznego po to, żeby wykluczyć różne inne sytuacje chorobowe, które prowadzą do tego, że pacjent w porze nocnej udaje się do toalety, jak również z tego powodu, żeby właściwie dobrać terapię. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnego rodzaju narzędzi diagnostycznych m.in. dzienniczka mikcyjnego, ale również bardziej zaawansowanych technik jak np. badanie ultrasonograficzne czy cystoskopowe. Nie możemy też oczywiście zapominać o podstawowym badaniu fizykalnym.

Czy w ciągu ostatnich lat nastąpił progres w leczeniu nokturii?

Rzeczywiście, na temat nokturii w przestrzeni ostatnich lat mówi się więcej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zarówno w diagnostyce, jak też w leczeniu farmakologicznym, mamy zdecydowanie większe pole możliwości skutecznej pomocy naszym pacjentom.

Jak ważna jest rola ginekologa w leczeniu i diagnozowaniu nokturii?

Ginekolog jest istotnym elementem z tego względu, gdyż bardzo często jest, poza lekarzem rodzinnym, jedynym doktorem, do którego pacjentka na przestrzeni swojego życia zwraca się o pomoc. Nie możemy tu pozostać głusi na zapotrzebowania pacjentek. Pacjentki przychodzące do gabinetu ginekologa również muszą być pod kątem nokturii skutecznie diagnozowane, a w sytuacji, w której wymagają pomocy farmakologicznej, także skutecznie leczone.

Podobne artykuły

vlcsnap-2018-09-19-11h31m34s063
21 września 2018
iStock-663803606
2 września 2018
Kinga-Religa-popiolek
14 lipca 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także