Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Operacje urologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 października 2017 15:21

Operacje urologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci - Obrazek nagłówka
Fot. Piotr Barciuk
Szpital Mazovia w Warszawie jest jednym z zaledwie 3 ośrodków w Polsce posiadających robota chirurgicznego da Vinci i jako pierwszy udostępnia możliwość operacji urologicznych szerszej grupie pacjentów.

Dzięki unikalnym rozwiązaniom robotycznym zabiegi prowadzone przez doświadczonych chirurgów wykonywane są z niespotykaną dotąd precyzją. Doświadczenia ośrodków amerykańskich i europejskich wyraźnie wskazują, że dzięki wykorzystaniu da Vinci np. w przypadku prostatektomii (usunięcia gruczołu krokowego)  można uniknąć szeregu powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy infekcje związane z kilkudniowym cewnikowaniem, a co również istotne – jeśli stan onkologiczny pacjenta na to pozwala można tak przeprowadzić operację, by zachować funkcje seksualne, co ma kolosalne znaczenie dla poczucia wartości i komfortu życia pacjenta. 

Nowoczesna urologia, a zwłaszcza onkologia urologiczna, charakteryzuje się dynamicznym rozwojem technik mało inwazyjnych. Od lat 80 ubiegłego wieku zabiegi laparoskopowe utorowały sobie stałe miejsce w urologii, a obecnie prawie całkowicie wyparły chirurgię otwartą.  Nowym standardem w onkologii urologicznej jest wykonywanie zabiegów z zastosowaniem robota chirurgicznego da Vinci. Robot da Vinci składa się z czterech ramion robotycznych, mających bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzia chirurgiczne - dwa z nich reprezentują prawą i lewą rękę chirurga, trzecie stanowi uzupełnienie, pozwalające na zwiększenie wydajności i możliwości robota. Ostatnie ramię służy do sterowania kamerą endoskopową. Istotę działania robota stanowi zintegrowanie systemu manipulatorów operacyjnych i toru wizyjnego z zastosowaniem obrazowania 3D.  Pozwala to na zniesienie wszystkich dotychczasowych niedogodności laparoskopii. Nowoczesny tor wizyjny o wysokiej rozdzielczości (HD) w połączeniu z obrazowaniem przestrzennym (3D) pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnego wglądu w pole operacyjne z 5-krotną możliwością powiększenia.  Ramiona operacyjne wyposażone są w „sztuczny nadgarstek” który imituje ruch ręki ludzkiej i jest odpowiednio zmniejszony dla potrzeb pola operacyjnego.  Tak dobra kontrola wzrokowa w połączeniu z nieograniczoną swobodą ruchu ramion znosi wszelkie ograniczenia anatomiczne. Pozwala operować pod każdym kątem i uzyskać nieosiągalną do tej pory dokładność i precyzję, również dzięki wyeliminowaniu drżenia rąk chirurga  Niewielkie rozmiary ramion robota da Vinci pozwalają na przeprowadzanie operacji przy minimalnym nacięciu skóry, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. Nie bez znaczenia jest również fakt ergonomii pracy chirurga dzięki czemu eliminowany jest efekt zmęczenia mogący wpływać na dokładność pracy. 

Opublikowane w literaturze fachowej prace z ośrodków amerykańskich i europejskich wyraźnie wskazują na poprawę wyników zabiegów wykonywanych przy pomocy da Vinci np. w przypadku radykalnej prostatektomii (usunięcia prostaty) większy odsetek chorych trzyma mocz oraz ma zachowany wzwód. W przypadku resekcji guzów nerki przekłada się to na poprawę szybkości usunięcia guza jak również minimalizuje się ilość utraconej krwi, dzięki czemu skraca się również czas niedokrwienia, a czynność nerki nie ulega uszkodzeniu. Co istotne, znacznie skraca się czas cewnikowania, co ogranicza ryzyko infekcji. Po operacji laparoskopowej konieczne jest noszenie cewnika przez ok. 9 dni, po operacji robotycznej zaledwie dobę.

- Zastosowanie robota da Vinci pozwala na wyeliminowanie wszystkich niedoskonałości stosowanej obecnie jako standard laparoskopii – możliwe jest uzyskanie dokładności i precyzji dotychczas nieosiągalnej nawet przez najbardziej doświadczonych chirurgów – mówi dr n. med. Tomasz Szopiński ze Szpitala Mazovia.  

Do tej pory w Polsce nie było ośrodka mogącego bez ograniczeń oferować zabiegi 
w najwyższym standardzie onkologicznym i czynnościowym. Sprowadzone dotychczas dwa roboty są wykorzystywane w bardzo ograniczony sposób. Robot, który rozpoczyna pracę 
w Szpitalu Mazovia w Warszawie umożliwi szerszy dostęp do najnowocześniejszej opcji chirurgicznej.

- Staram się od lat, aby nasi  pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych, czyli skutecznych 
i bezpiecznych zabiegów urologicznych
- mówi dr hab. n. med. Igal Mor, urolog i dyrektor zarządzający Szpitala Mazovia. - Operacje z wykorzystaniem robotów medycznych, tzw. chirurgia robotyczna to przyszłość dla wielu obszarów medycyny.  Do tej pory chorzy z rakiem prostaty decydowali się na wykonanie zagranicą takich operacji. Teraz polscy pacjenci będą w Warszawie leczeni na światowym poziomie.

Niestety, operacje przy użyciu robota da Vinci nie są refundowane, koszt operacji to ok. 30 tys. PLN.

źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Tomasz Szopiński
dr Tomasz Szopiński

Chirurgia robotowa to przyszłość urologii

17 stycznia 2020
urologia
Relacja Medexpressu

Pierwsze Sympozjum Sekcji Urologii Robotowej PTU

15 stycznia 2020
Igal Mor
16 października 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także