Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Debata

Wprowadzenie narodowego programu szczepień przeciwko HPV sukcesem profilaktyki zdrowotnej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 marca 2021 11:12

Wprowadzenie narodowego programu szczepień przeciwko HPV sukcesem profilaktyki zdrowotnej - Obrazek nagłówka

Podczas debaty Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach z udziałem: Beaty Małeckiej-Libery, senator RP, przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, prof. Teresy Jackowskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, Agaty Polińskiej, wiceprezes Fundacji Alivia, prof. Mariusza Bidzińskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz prof. Jarosława Pinkasa, konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego mówiono/dyskutowano o raku szyjki macicy, jak zapobiegać tej chorobie, a także odniesiono się do powszechnych szczepień przeciwko HPV, które wpisane są do Narodowej Strategii Onkologicznej.

 • Zachorowalność na raka szyjki macicy jest to niezwykle ważny problem, który w dużej mierze dotyczy kobiet, ale to również nowotwory głowy i szyi, które występują u mężczyzn.
 • W Polsce, ok 1500 kobiet umiera co roku z powodu raka szyjki macicy, czemu możemy zapobiec, między innymi dzięki szczepieniom ochronnym przeciwko HPV, które trzeba pilnie wdrożyć.
 • W Australii, gdzie wprowadzono powszechne szczepienie przeciwko HPV, zachorowania
  na raka szyjki macicy nie występują.
 • Według prof. Jarosława Pinkasa dostęp do szczepienia przeciwko HPV powinien być maksymalnie szeroki, a wdrożeniu szczepień powinny towarzyszyć działania edukacyjne.
 • Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada szczepienie dziewczynek od 2021 r., a następnie chłopców od 2026 r. oraz określa cel: „do końca 2028 r. zaszczepimy przynajmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)”.
 • Obecnie toczy się dyskusja, czy szczepienie przeciwko HPV powinno być wdrożone w ramach Narodowego Programu Profilaktycznego czy poprzez refundację apteczną.
 • Aby powstała odporność zbiorowiskowa, poziom zaszczepienia populacji docelowej przeciwko HPV powinien wynosić ok 80% w przypadku dziewczynek - mówi prof. Mariusz Bidziński. Ponadto prof. M. Bidziński dodaje, że szczepienia przeciwko HPV powinny zostać wdrożone w ramach ogólnonarodowego populacyjnego programu, bez podziału na podgrupy refundacyjne.
 • Prof. Teresa Jackowska wskazuje, że samorządowe programy profilaktyki zdrowotnej w niektórych miastach są całkowicie bezpłatne. Pani Profesor zwraca również uwagę, że przy 50% odpłatności szczepionki w refundacji apetycznej nie zostanie osiągnięty założony w NSO cel wyszczepienia 60% populacji docelowej, a tym samym eliminacji nowotworów zależnych od zakażenia HPV.
 • Główny Inspektor Sanitarny w komunikacie z dnia 22 grudnia 2020 roku wskazuje zalecenie dla szczepień HPV: „Szczepienie zalecane do realizacji w ramach programów profilaktyki zdrowotnej”.
 • Ponadto realizacja szczepień w POZ jest zdecydowanie łatwiejsza do wdrożenia, podczas gdy refundacja apteczna może przyczynić się do obniżenia wyszczepialności.
 • Zdaniem Pani Senator Beaty Małeckiej-Libery szczepienia przeciwko HPV powinny być całkowicie finansowane i dostępne. Przy tak dużej ilości różnych programów powinna być również dostępna sprawozdawczość. Ewaluacja programu jest bardzo istotna, tak aby po kilku latach można było wprowadzić zmiany, tam gdzie dany program nie wykonał założonego celu.
 • Według prof. J. Pinkasa, Polski nie stać na to, aby program Narodowej Strategii Onkologicznej był nieefektywny. Odpowiednie wdrożenie szczepień może zakończyć się spektakularnym sukcesem.
 • Polska jest krajem na ostatnim miejscu wśród państw z byłego bloku wschodniego, który nie wprowadził rozwiązań i zdobyczy medycyny, które ocalają życie – mówi Agata Polińska. Fundacja Alivia jako organizacja, będzie przyglądać się realizacji zapisanych celów
  w Narodowej Strategii Onkologicznej.
 • Ponadto Agata Polińska mówi, że przy spadku zaufania do szczepień, które obserwujemy od dłuższego czasu, wyszczepialność małych dzieci się zmniejsza oraz powracają choroby, z którymi nie mieliśmy do czynienia przez wiele lat, należy podjąć takie kroki, aby ułatwić rodzicom proces zaszczepienia.
 • Opublikowany na początku lutego br. Europejski Plan Walki z Rakiem zakłada promocję działań na rzecz eliminacji zachorowań na raka szyjki macicy i nowotwory zależne od zakażenia HPV poprzez szczepienia ochronne. Celem ww. planu jest zaszczepienie przeciw HPV co najmniej 90% populacji docelowej dziewcząt oraz znaczne zwiększenie liczby szczepień wśród chłopców do 2030 r.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także