Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wspólne oświadczenie warszawskich szpitali. Chodzi o procedurę przerywania ciąży

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 lipca 2023 12:23

Wspólne oświadczenie warszawskich szpitali. Chodzi o procedurę przerywania ciąży - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Dyrektorzy miejskich szpitali z oddziałami ginekologicznymi w Warszawie podpisali wspólne oświadczenie dotyczące dostępu do wszystkich usług medycznych, w tym przerywania ciąży, w przypadkach zgodnych z obecnym prawem. – W każdym naszym szpitalu każda kobieta zawsze może liczyć na pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz na szacunek dla waszych wyborów i praw – podkreśliła podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed Warszawskim Instytutem Zdrowia Kobiet zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

– Insynuacje, jakoby pacjentki stojących obok mnie dyrektorów szpitali mogły mieć utrudnioną pomoc w dostępie do legalnych usług medycznych, są nieuczciwe i nieprawdziwe – informowała Renata Kaznowska.

Jak podkreśliła Beata Pawlus, wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie, lecznica od kilku lat prowadzi program badań prenatalnych i opiekuje się pacjentkami w trudnych i zagrożonych ciążach.

– Nie odmawiamy pacjentkom pomocy w sytuacji zagrożenia życia. W takiej sytuacji przerwanie ciąży traktujemy jak element leczenia. Nie zarejestrowaliśmy żadnych skarg w takich kwestiach. Kobiety mogą czuć się w naszym szpitalu bezpiecznie – mówiła Beata Pawlus.

W Polsce przerwanie ciąży dopuszczalne jest tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża jest efektem gwałtu oraz gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

oprac. na podst.: UM Warszawa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także