Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Pozytywnie zaszczepieni

Pneumokoki: Decyzja o wyborze szczepionki podjęta została na podstawie opinii ekspertów klinicznych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 sierpnia 2017 08:28

Pneumokoki: Decyzja o wyborze szczepionki podjęta została na podstawie opinii ekspertów klinicznych - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób u dzieci, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz sepsa. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego po raz trzeci realizuje partnerski „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”. 

Do programu organizatorzy zaprosili wszystkie miasta i gminy województwa. W tym roku na udział zdecydowało się 41 samorzadów, które pokryją połowę kosztów szczepień. Samorząd województwa na realizację programu przeznaczył pół miliona złotych. 

Od stycznia 2017 roku szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym są obowiązkowe i bezpłatne dla wszystkich dzieci urodzonych w 2017 r. Nie obejmują starszych dzieci, w tym 2-latków, do których skierowany jest marszałkowski program. Ministerstwo wybrało szczepionkę 10-walentną (zawierającą 10 serotypów pneumokoków). 

Z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wybrał do swojego programu szczepionkę 13-walentną (zawierającą 13 serotypów pneumokoków). Zapytaliśmy Małgorzatę Leźnicką, kierownik Biura Zdrowia Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego dlaczego wybrano szczepionkę 13-walentną.

- W naszych programach dla dzieci i dla osób dorosłych wykorzystane są szczepionki skoniugowane PCV13.
Decyzja o wyborze szczepionki podjęta została na podstawie opinii ekspertów klinicznych:
- konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych
- konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych
- konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii
- konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.
W 2017 roku zaszczepionych zostanie 3282 dzieci - powiedziała nam Małgorzata Leźnicka.

Dodała, że w zakresie problemu zdrowotnego „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”, realizowany jest jeszcze drugi program, "który skierowany jest do osób powyżej 65 roku życia, które znajdują się w grupie ryzyka – osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej" - mówi kierownik Biura Zdrowia Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: pomorskie.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także