Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PPOZ: E-recepta staje się faktem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 października 2019 11:32

PPOZ: E-recepta staje się faktem - Obrazek nagłówka
E-zdrowie, jak mówi się o informatyzacji służby zdrowia w Polsce, nabiera tempa. Jedną z kluczowych e-usług, według Ministerstwa Zdrowia, ma być e-recepta, której obowiązek wystawiania wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Już dziś pacjenci są informowani o korzyściach płynących z takiego rozwiązania. E-recepty nie będzie można zgubić, zniszczyć, odpadnie także problem z nieczytelnie wypisanymi lub podrobionymi drukami.

E-recepta to centralny system informatyczny, udostępniany w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (System P1). Jest wersją dotychczasowej papierowej recepty.

Resort zdrowia podkreśla, że pacjenci takich recept nie zgubią, przypadkowo nie zniszczą, nie będzie też problemów z nieczytelnie wypisanymi drukami lub na przykład brakiem pieczątki lekarza. Co ważne – jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej.

… – Głównym celem udostępnionej funkcjonalności e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, a także ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept – informują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Obowiązek wystawiania e-recept ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

… – Lekarz, wystawiając e-receptę, może również wydrukować jej wersję informacyjną, na której znajdą się: 4-cyfrowy kod, kod kreskowy – do realizacji w aptece, wszystkie potrzebne informacje (kto i kiedy wystawił receptę, jak długo jest ważna, nazwa leku i dawkowanie). Należy pamiętać, że lekarz wystawiając e-receptę może podać tylko 4-cyfrowy kod, który w aptece, wraz z Peselem pacjenta, pozwoli na realizację tej recepty – dodają lekarze PPOZ.

Inną z nowości e-zdrowia jest aplikacja: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dzięki której w szybki i bezpieczny sposób można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych. Korzystając z IKP, będzie można także uzyskać receptę niezbędną do kontynuacji leczenia bez konieczności wizyty u lekarza. Ważne jest, że mając dostęp do IKP, otrzymamy e-recepty SMS-em na nasz telefon i/lub e-mailem i skorzystamy z pozostałych funkcjonalności e-recepty.

Do IKP można się logować, wchodząc na stronę pacjent.gov.pl. Jeśli nie posiadamy IKP, to lekarz może wydać pacjentowi wydruk informacyjny lub 4-cyfrowy kod, na podstawie którego farmaceuta też może wydać lek. W przypadku, gdy otrzymamy e-receptę SMS-em, to w aptece otrzymamy lek po podaniu kodu z SMS-u oraz numeru Pesel osoby, na którą została wystawiona recepta. A jeśli otrzymaliśmy e-receptę drogą e-mailową, w załączniku będziemy mieli plik w formacie PDF, w którym będzie się znajdować kod kreskowy. Farmaceuta zeskanuje kod i wyda zapisane na e-recepcie leki.

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.