Problemy z dostępnością morfiny. To efekt Brexitu, dostawy będą przywrócone jeszcze w tym roku, mówi minister zdrowia

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 listopada 2022, 08:00

fot. Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Opublikowano 24 listopada 2022, 08:00

Sygnały o problemach z dostępnością morfiny pojawiają się już od kilku tygodni. O brakach produktów z morfiną przeznaczonych do podawania drogą doustną mówił już prof. dr hab. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Jak podkreślił, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów wymaga leczenia bólu i duszności morfiną. Lek jest potrzebny zwłaszcza w grupie chorych na nowotwory. Również do Naczelnej Rady Aptekarskiej dociera coraz więcej sygnałów o braku morfiny. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatela, Marcin Wiącek, skierował do ministra zdrowia pismo, w którym pyta o działania podjęte w celu poprawy sytuacji.

„Nadmienienia wymaga również, że w sytuacji, gdy lek jest dopuszczony do obrotu, ale niedostępny na terenie kraju może znaleźć zastosowanie procedura (…) tzw. importu docelowego, umożliwiająca sprowadzenie leku z zagranicy, jeżeli jego zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta. Natomiast w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy ekspertów, że procedura ta jest jednak długotrwała i zazwyczaj kosztowna. Ponadto dla ludzi, którym w wielu przypadkach zostało kilka miesięcy życia może być nieodpowiednią poradą wskazanie, że mogą szukać uśmierzającego ból leku w innych państwach”, czytamy w piśmie.

Do sprawy Adam Niedzielski odniósł się podczas środowej konferencji prasowej. Jak powiedział, problem wynika z zaburzenia łańcucha dostaw w wyniku Brexitu, w efekcie czego produkcja musiała zostać przeniesiona z Wielkiej Brytanii do Niemiec.

– Mamy deklarację producenta, że dostawy będą przywrócone jeszcze w tym roku – zapewnił minister zdrowia.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

morfina / braki leków / dostępność leków / brakuje morfiny / minister zdrowia / Adam Niedzielski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31