Prof. Agata Szulc o potrzebach osób chorych na schizofrenię

Medexpress

Opublikowano 19 czerwca 2019, 10:16

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 19 czerwca 2019, 10:16

Jakie są najważniejsze kierunki zmian w polskiej psychiatrii?

Mam nadzieję, że nastąpi rozwój psychiatrii środowiskowej. W ubiegłym roku zostały już podjęte duże kroki w tym kierunku. Chodzi o to, aby zmienić dotychczasowe podejście do leczenia pacjenta, aby leczenie pacjentów w szpitalach psychiatrycznych zostało zastąpione nową - opieką kompleksową w środowisku pacjenta. Ważne jest, żeby pacjent był jak najbliżej domu, aby pracował, uczył się i jak najlepiej funkcjonował.

Co jest celem Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego?

Narodowy Program Zdrowia Psychicznego ma wiele celów. W mojej ocenie najważniejsza jest edukacja w zakresie zdrowia psychicznego, rozwój psychiatrii środowiskowej, zapewnienie dostępności do opieki psychiatrycznej, rozwój centrów zdrowia psychicznego i opieki środowiskowej. Chciałabym zaznaczyć, że opieka środowiskowa różni się od tradycyjnego systemu, który do tej pory funkcjonował w Polsce.

Z jakimi największymi problemami borykają się osoby chore na schizofrenię?

Osoby chore na schizofrenię mają przede wszystkim kłopoty z utrzymaniem dobrego funkcjonowania, znalezieniem pracy, dobrą edukacją, w ogóle z dobrym życiem. Pacjenci powinni funkcjonować tak jak wszyscy. Niestety często jest to trudne. Chorzy mogą mieć przede wszystkim problem z utrzymaniem pracy lub jej znalezieniem, nawiązaniem kontaktów społecznych oraz w dostępie do opieki.

Jakie korzyści mogą osiągnąć pacjenci dzięki LAT?

Leki przeciwpsychotyczne, długo działające, zwane z angielskiego LAT, dużo oferują pacjentom. Stosuje się je raz w miesiącu. Wkrótce, miejmy nadzieję, że w Polsce będą dostępne też leki stosowane raz na trzy miesiące. Dzięki lekom długodziałającym pacjent nie musi pamiętać o codziennym braniu tabletek, nie musi też o tym pamiętać jego rodzina. Leki te pozwalają pacjentowi zapomnieć o chorobie. Przypomina on o niej sobie raz na jakiś czas, kiedy trzeba pójść na zastrzyk.

Czy pacjenci w Polsce mają dostęp do najnowocześniejszych leków?

W tej chwili z całej gamy nowoczesnych leków nie jest refundowana jedna, trzymiesięczna forma. Byłaby ona przełomem w leczeniu osób chorych na schizofrenię. W przypadku leków długodziałających, jeśli pacjent nie weźmie zastrzyku w określonym terminie, to i tak jest zabezpieczony przed nawrotem choroby. Każdy nawrót choroby to gorsze funkcjonowanie pacjenta. Liczymy na to, że wkrótce trzymiesięczna forma leku będzie dostępna dla naszych pacjentów.

Jak wypada Polska pod tym względem w porównaniu do innych krajów europejskich?

Lubimy porównywać się np. do Węgrów, gdzie jest bardzo rozwinięta opieka środowiskowa. W tym państwie pacjenci mają również dostęp do wszystkich form leków długodziałających, w tym trzymiesięcznych. Leki te są oczywiście refundowane. W Polsce te leki są dostępne, ale na tzw. sto procent. Jest to definitywnie zbyt duży koszt dla naszych pacjentów. Polska w porównaniu do innych krajów europejskich pod względem dostępu do najnowocześniejszych leków nie wypada bardzo źle, ale jeszcze trochę jej do nich brakuje.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

psychiatria / psychiatria środowiskowa / Agata Szulc / leki długodziałajace / LAT
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31